Ege'nin güreş develeri 2100 rakımda idman yapıyor
Yayınlanma:
Ege'nin güreş develeri 2100 rakımda idman yapıyor
![Ege'nin güreş develeri 2100 rakımda idman yapıyor 1](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/379/8f5edb82a42dc5c60b43be486ad44268.jpg)
VAN'ın Başkale İlçesi'ne Ege illerinden getirilen develer, 2100 rakımda karlar üzerinde Türkiye'nin çeşitli illerinde yapılacak güreşlere hazırlanıyor.
![Ege'nin güreş develeri 2100 rakımda idman yapıyor 2](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/379/4be3818f126a3dab54ac076c2c6f683b.jpg)
Bu develer, Ege illerinde deve güreştirenlere 60 bin liraya kadar yükselen fiyatla satılıyor.
![Ege'nin güreş develeri 2100 rakımda idman yapıyor 3](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/379/22fa1f54378302b5dbb486aa0c9facda.jpg)
İzmir, Aydın ve Muğla'dan 1 ve 1.5 yaşındayken satın alınan develer, Başkale'de eğitiyor. Kondisyonlarının arttırılması için her gün idman yaptırılan develer 3- 4 yaşına kadar iyi bir güreşçi olarak yetiştiriliyor.
![Ege'nin güreş develeri 2100 rakımda idman yapıyor 4](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/379/88cacc2b40898d564935d14941c1463b.jpg)
Ege illerinden yavru olarak alınan ve Van'ın Başkale İlçesi'ne getirilen tek hörgüçlü 35 güreş devesi, 2100 rakımda bakıcılarının gözetiminde hergün 2 kez kondisyon idmanı yapıyor.
![Ege'nin güreş develeri 2100 rakımda idman yapıyor 5](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/379/81ed56a9a3f9ca3f73defa9ccae078f0.jpg)
Zaman zaman 1 metreyi bulan kar üzerinde soğuk havaya rağmen koşturulan ve güreştirilen develer, 3- 4 yaşına gelince güreşe hazır oluyor.
![Ege'nin güreş develeri 2100 rakımda idman yapıyor 6](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/379/40288f786033d376b5ee4028f96ea5e0.jpg)
Daha çok çöl hayvanı olarak bilinen develer Van'ın en soğuk bölgelerinden biri olan İran sınırındaki Başkale İlçesi'nin Kocaköy Mahallesi'nde güreşlere hazırlanıyor.
![Ege'nin güreş develeri 2100 rakımda idman yapıyor 7](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/379/a18833cb99b3248cdab5ba87d80ec0f5.jpg)
SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN SATIYORUZ
Başkale'de babası Aydın Erbay ile 12 yıldır bu işi yaptığını belirten Levent Erbay, develeri 40 bin ile 60 bin lira arasıda sosyal medya üzerinden satışa çıkardıklarını söyledi. Erbay şunları anlattı:
![Ege'nin güreş develeri 2100 rakımda idman yapıyor 8](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/379/e0047241368d31f384e3a19f6ed5dcd2.jpg)
"Yavru olarak Ege illerinden aldığımız develere burada özenli bir şekilde bakıyoruz. Buranın rakımı çok yüksek olduğu için kondisyonları çok iyi oluyor. Hergün idman yaptırıyoruz.
![Ege'nin güreş develeri 2100 rakımda idman yapıyor 9](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/12/379/c7c7ed30643d029a7d4e014bc2fc7dbe.jpg)
Büyük bir zevkle bu işi yapıyoruz. Güreşmeye başlayan develerin görüntülerini çekip sosyal medya üzerinden paylaşıyoruz. Taliplileri gelip bizden satın alıp, güreştirmek için İzmir, Aydın, Manisa gibi illere götürüyor."