Coşan şelale ziyaretçilerini ağırlıyor
Yayınlanma:
Coşan şelale ziyaretçilerini ağırlıyor
![Coşan şelale ziyaretçilerini ağırlıyor 1](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/11/351/65.png)
Van'ın en önemli turistik değerlerinden olan ve sonbahar aylarında su seviyesi iyice yükselen Muradiye Şelalesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.
![Coşan şelale ziyaretçilerini ağırlıyor 2](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/11/351/20161105_2_19956780_15722189_Web.jpg)
Bendimahi Çayı üzerinde bulunan şelale, yılın her döneminde büründüğü farklı güzelliklerle kendisine adeta hayran bırakıyor.
![Coşan şelale ziyaretçilerini ağırlıyor 3](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/11/351/20161105_2_19956780_15722191_Web.jpg)
Hava sıcaklığının arttığı yaz aylarında su seviyesi azalan ve sonbaharda yağmurlarla debisi tekrar yükselen şelale, 20 metre yükseklikten akan coşkulu suyu ile seyrine doyumsuz bir görüntü oluşturuyor.
![Coşan şelale ziyaretçilerini ağırlıyor 4](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/11/351/20161105_2_19956780_15722186_Web.jpg)
Yüksek kesimlere yağan karla bütünleşen şelale, güneş almayan kısımlarında oluşan buz sarkıtlarıyla yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
![Coşan şelale ziyaretçilerini ağırlıyor 5](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/11/351/20161105_2_19956780_15722188_Web.jpg)
Türkiye'nin birçok yerinden ve yurt dışından bu eşsiz güzelliği görmek üzere kente gelen insanlar, çay üzerine kurulu yaklaşık 50 metre uzunluktaki asma köprüden geçerek ulaştığı şelalede hem fotoğraf çekiyor hem de doğal güzelliklerin tadını çıkarıyor.
![Coşan şelale ziyaretçilerini ağırlıyor 6](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/11/351/20161105_2_19956780_15722190_Web.jpg)
- "Su ve yeşil alan çok fazla"
Ziyaretçilerden Cengiz Yaşar, Muradiye Şelalesi'nin her mevsim ziyaretçi akınına uğradığını söyledi.
Her sene bir kaç kez ailesiyle şelaleye geldiğini ve doğal güzelliklerin fotoğrafını çektiğini anlatan Yaşar, şelalenin Van'ın en önemli doğal turizm yerlerinden biri olduğunu belirtti.
![Coşan şelale ziyaretçilerini ağırlıyor 7](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/11/351/20161105_2_19956780_15722192_Web.jpg)
Cengiz Yaşar, kente gelen yerli ve yabancıların uğrak mekanlarından biri haline gelen şelalenin ilkbahar ve sonbahar aylarında debisinin iyice yükselmesi nedeniyle daha da güzelleştiğini anlatarak, "Şelale yeteri kadar tanıtılmıyor. Burada hem su bol hem de yeşil alanı çok fazla. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında her taraf rengarenk oluyor. Avrupa'nın çeşitli ülkeleri ve yurt içinden insanlar her zaman burayı ziyaret ediyor. Her mevsim ziyarete açık. Şelale, kentin turizmine ve ekonomisine önemli katkı sağlıyor." dedi.
![Coşan şelale ziyaretçilerini ağırlıyor 8](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/11/351/20161105_2_19956780_15722193_Web.jpg)
- "İnsan stresinden kurtuluyor"
Şelaleyi görmek için Sivas'tan geldiğini belirten Bahtiyar Keven ise gördüğü manzara karşısında şaşırdığını ve çok beğendiğini dile getirdi.
Fırsat buldukça Van'a gelmeye çalışacağını anlatan Keven, "Şelaleyi görünce insan bütün stresinden kurtuluyor. Gerçekten buranın doğal güzellikleri çok fazla. Kent ekonomisi için çok iyi katkısı olabilir. İnsanların misafirperverliği de takdire şayan. Buraların biraz daha iyileştirilmesiyle turizm cenneti haline gelebilir." diye konuştu.
![Coşan şelale ziyaretçilerini ağırlıyor 9](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/11/351/20161105_2_19956780_15722194_Web.jpg)
Ziyaretçilerden Mehmet Yılmaz da kentte tarihi mekanların yanı sıra doğal güzelliklerin de çok olduğunu belirtti.
Van'ın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ifade eden Yılmaz, "Van, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle bir turizm kenti. Özellikle karın eridiği bahar ayları ve suların yükseldiği sonbaharda şelale güzel bir görüntüye kavuşuyor. İnsanlar burayı ziyaret ederek birkaç saat de huzurla doluyor." şeklinde konuştu.