Berivan"ların zorlu yayla mesaisi
Yayınlanma:
Berivan"ların zorlu yayla mesaisi
![Berivan"ların zorlu yayla mesaisi 1](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/304/20160608_2_17406158_11149435_Web.png)
Van'ın Çatak ilçesi Boyunpınar Mahallesi'nde yaz aylarında yüksek kesimlerde otlatılan koyunlar, bölgede "berivan" olarak adlandırılan kadınlar tarafından zorlu bir yolculuğun ardından sağılıyor.
![Berivan"ların zorlu yayla mesaisi 2](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/304/20160608_2_17406158_11149448_Web.png)
Sabah kahvaltısının ardından atlara binerek veya yaya olarak yollara düşen ve koyun sağan kadın olarak adlandırılan berivanlar, mahalleye 10 kilometre mesafedeki Hafıran Yaylası'na tırmanıyor.
![Berivan"ların zorlu yayla mesaisi 3](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/304/20160608_2_17406158_11149444_Web.png)
Yaklaşık 1,5 saatlik zorlu yolculuğun ardından koyunlarla buluşan berivanlar, buradaki hazırlıklarını tamamladıktan sonra, bin 300 koyun ve keçiyi tek tek sağarak, elde ettikleri sütü süzgeçten geçirip, huniler yardımıyla bidonlara dolduruyor.
![Berivan"ların zorlu yayla mesaisi 4](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/304/20160608_2_17406158_11149433_Web.png)
Yayladaki bu uğraşın ardından süt bidonlarını sırtlarına alan berivanlar, evlerinin yolunu tutuyor. Evlere taşınan sütler, burada da süzgeçten geçirilip kaynatıldıktan sonra peynir, yoğurt, tereyağı ve kaymak olarak işleniyor.
![Berivan"ların zorlu yayla mesaisi 5](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/304/20160608_2_17406158_11149450_Web.png)
-Ürünler kent merkezinde satılıyor. Aile reisleri ise yapılan ürünleri kent merkezindeki şarküterilere veya belirli yerlere satarak aile bütçesine katkı sağlıyor.
![Berivan"ların zorlu yayla mesaisi 6](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/304/20160608_2_17406158_11149452_Web.png)
Koyun sahiplerinden Sinan Caniş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, berivanların gerçekten çok yorulduğunu ve zorlu bir süreçten sonra hayvanları sağabildiğini ifade etti.
![Berivan"ların zorlu yayla mesaisi 7](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/304/20160608_2_17406158_11149447_Web.png)
Berivanların günlük ev işlerine yayla mesaisinin de eklendiğini söyleyen Caniş, şöyle konuştu: "Her sabah 9 gibi evden çıkan berivanlar, patika yollardan yaylaya tırmanıyor. Yorucu tırmanışa birde süt sağımı ve güç bir dönüş eklenince gerçekten onlar için zor oluyor. Ama birbirlerine çok destek oluyorlar.
![Berivan"ların zorlu yayla mesaisi 8](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/304/20160608_2_17406158_11149449_Web.png)
Yaylada bir araya geldiklerinde şarkı söyleyip, halay çekerek stres atıyorlar. Bazen de yolculuk esnasında ufak tefek kazalar yaşıyorlar. Attan düşebiliyorlar. Ama gerçekten onların emeğini hiçbir zaman unutamayız."
![Berivan"ların zorlu yayla mesaisi 9](https://cdn.habervan.com/gallery/2016/06/304/20160608_2_17406158_11149451_Web.png)