ERCİŞ ZİRAAT ODASI OLAĞAN KONGRESİ - VAN HABERLERİ

ERCİŞ ZİRAAT ODASI OLAĞAN KONGRESİ - VAN HABERLERİ
Van’ın Erciş ilçesinde Ziraat Odası Başkanlığı Olağan Kongresi yapıldı. Nihat Çelik ile İsa Bilici’nin başkan adayı olarak yarıştığı kongrede Çelik, 5. kez oda başkanlığını kazandı.
Zeylan Caddesi’nde bulunan Erciş Şoförler ve Otomobilciler Odası Çok Amaçlı Salonu’nda gerçekleşen kongre geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşti. Geçici Divan Başkanlığını Kırkpınar Mahallesi eski Muhtarı Kemal Yıldız‘ın yaptığı kongre, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlandı. Daha sonra bir konuşma yapan Nihat Çelik, oda olarak yapmış oldukları hizmetleri aktardı. Amaçlarının ilçeyi tarım ve hayvancılık alanında daha da ileriye götürmek olduğunu anlatan Çelik, her zaman çiftçinin, üreticinin yanında yer alacaklarını söyledi. Konuşmanın ardından oda meclisi ve yönetim kurulu faaliyet raporları okunarak ibra edildi.

Bilanço ve gelir-gider tablolarının okunması görüşülmesi ve ibrasının ardından oda meclisi ve oda yönetim kurulu çalışma programı ve tahmini bütçe görüşülerek karara bağlandı. Oda meclisi ve oda yönetim kurulunun getirdiği tekliflerin karara bağlanmasından sonra odaya her türlü araç, ekipman alınması, kiralanması ve satılması, mülkiyet alımı, arsa alımı ve satımında, kadrolu veya sözleşmeli personel alınması konularında oda meclisine yetki verilmesi görüşüldü. Ardından, oda meclisi asil ve yedek üyelerinin yargı gözetiminde seçimine geçildi. 99 mahalle temsilcisinden 91’inin katıldığı kongre sonucunda Nihat Çelik 71 oy alırken, diğer başkan adayı İsa Bilici ise 19 oy alabildi. 1 oy ise geçersiz sayıldı.

Seçimi büyük bir oy farkıyla kazanarak 5. kez Erciş Ziraat Odası Başkanı seçilen Nihat Çelik, delegelere hitaben bir teşekkür konuşması yaptı. Başkan Çelik, 1999 yılından beri Erciş Ziraat Odası Başkanlığı görevini yürüttüğünü anımsattı. Bugün gerçekleşen genel kurul kongresinde geçmişte yapmış olduğu hizmetlere çiftçinin, üreticinin de canlı şahidi olduğunu belirten Çelik, “Gerçekleştirdiğim hizmetlerle vicdan rahatlığıyla bugün de sizlerin karşısına çıktım. Geçmişten bugüne kadar bana vermiş olduğunuz helal oylarınızla boynuma bir vebal yüklediniz. Ekibim ile birlikte dün olduğu gibi bundan sonra da Allah ömür verdiği müddetçe sizlere hizmet etmeye devam edeceğim. Bu seçimde hepinizin bildiği gibi 2 ayrı listede şahsım ve İsa Bilici kardeşimin bir hizmet yarışı için centilmence mücadele ettik. Gerçek demokrasiyi bugün burada işledik. Birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları içerisinde bir ilke de imza attık. Bana karşı rakip çıkan İsa kardeşim ve ekibini de huzurlarınızda kutluyorum. Bütün delegelerimiz, hiçbir etki altında kalmaksızın kendi özgür iradeleriyle tercihlerini sandığa yansıttılar.

Bana oy veren veya vermeyen herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte de, birlik beraberlik kardeşlik hukuku içerisinde hizmetlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. El birliği ile ilçemizin cefakar üreticisine hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Bu vesileyle şahsımı tekrardan bu göreve layık gördüğünüz için siz mahalle temsilcilerime teşekkür ediyorum. Şunu iyi bilmelisiniz ki, kazanan şahsım değil, Erciş’in çiftçisi, üreticisi ve sizler olmuşsunuzdur. Bu yüzden ben sizleri tebrik ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle buraya kadar gelen genel kurul delegelerimizin ziraat odasına sahip çıkmaları ve bu konuda katkısı olan herkese bir kez daha teşekkür eder en derin saygılarımı sunuyorum”
dedi.

Yapılan seçim sonucunda Erciş Ziraat Odası Asil Üyeliklerine ise Nihat Çelik, Kemal Yiğit, Mehmet Delibaş, İbrahim Akan, Sıddık Çiftci, Kasım Baran, Fadli Türkmen, Mehmet Güze, Mehmet Kemal Baran, Ekrem Nadiroğlu, Çetin Pulat, Abdurrahman Bedir, Kemal Hasanoğlu, İzzet Kılıç, Muhammet Sadık İslamoğlu, Barış Çelik, Kıyasettin Tunç, Abdülcebbar Şahin, Mehmet Çiftcioğlu, Ahmet Kaplaner ile Vedat Macit seçildiler.