ERCİŞ FEN LİSESİ TEKNOKENT ROBOT KULÜBÜ HİZMETE AÇILDI - VAN HABERLERİ

ERCİŞ FEN LİSESİ TEKNOKENT ROBOT KULÜBÜ HİZMETE AÇILDI  - VAN HABERLERİ
Van’ın Erciş Fen Lisesi öğrencileri tarafından oluşturulan ‘Teknokent Robot Kulübü Atölyesi İlçe Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar tarafından hizmete açıldı.
Adnan Menderes Mahallesi Erciş Fen Lisesi’nde düzenlenen açılış ve tanıtım programına Kaymakam Mehmet Şirin Yaşar’ın yanı sıra 108. Topçu Alay Komutan Vekili Albay Erkan Kavak, İlçe Milli Eğitim Müdürü M. İsmail Yüce, İlçe Emniyet Müdürü Murad Hoş, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı İlyas Uysal, Erciş Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Murat İzgi, okul idarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Erciş Fen Lisesi Okul Müdürü Bülent Işık, öğretmen ve öğrencilerin özveriyle yürütmüş oldukları çalışmaların meyve vermeye başlamasının okul olarak kendilerini heyecanlandırdığını söyledi.

Erciş Fen Lisesi öğrencilerinin Fizik Öğretmeni Ahmet Alparslan Kadıoğlu rehberliğinde aldıkları yazılım ve elektronik eğitimi ile yapmış oldukları otomasyon ve robot projelerinin 10. sınıf düzeyindeki 8 öğrenci ile rehber öğretmen kontrolünde 9 hafta boyunca bilim ve teknoloji alanında yapıldığını, ayrıca ileri düzey çalışmalarının da bulunduğunu ifade eden Işık, Van genelinde ilk kez robot tasarımı yapmak için projeler hazırladıklarını anlatarak, “Bu projelerin okulumuz öğrencileri tarafından hazırlanmış olması bizleri gururlandırmış ve onurlandırmıştır. Okulumuz adına bu çalışmaların gelecekte de süreceğini ümit ediyorum” dedi.

Erciş Fen Lisesi Fizik Öğretmeni Ahmet Alparslan Kadıoğlu ise, teknolojide yazılım ve donanımın dünyada son derece önemli bir noktaya geldiğine vurgu yaparak, “Gelişmiş devletler artık yapmış oldukları ileri teknoloji ürünleriyle yarışır hale geldiler. Bizler de, ülkemiz olarak bu yarışın içinde olabilmemiz için bu tür ileri teknoloji çalışmalarına son derece önem vermeliyiz. Bu teknoloji ürünlerini geleceğimiz olan öğrencilerimize aşılayıp onların hayal güçlerini geliştirerek önemli buluşlar yapmaya yönlendirebiliriz. Bu konuda biz öğretmenlere önemli görevler düşmektedir. Bu bağlamda, 9 hafta gibi kısa bir sürede öğrencilerimiz kendi tasarımlarını, kendi yazılım ve donanımlarıyla birleştirerek ileri teknoloji ürünleri tasarladılar” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından programa katılan davetliler, öğrencilerin hazırlamış oldukları tasarımların sergilediği atölyeyi gezerek öğrenciler yapmış olduğu ileri teknoloji ürünleri incelediler. Sergide projeleri tek tek inceleyen Kaymakam Mehmet Şirin Yaşar, “Gezip gördüğümüz bu ürünler bizi ziyadesiyle onurlandırdı. Gördük ki, ilçemizde çok yetenekli öğrencilerimiz var.

Fırsat verildikçe çok önemli çalışmalara imza atacaklardır. Ben öğrencilerimizi yetiştirerek bu seviyelere getiren Erciş Fen Lisesi Okul Müdürümüz Bülent Işık’a, öğrencilere rehberlik ederek onları yetiştiren Fizik Öğretmenimiz Ahmet Alparslan Kadıoğlu’na ve bütün okul çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.