EDREMİT’TE KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİĞİ - VAN HABERLERİ

EDREMİT’TE KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİĞİ - VAN HABERLERİ
Van’ın Edremit İlçe Müftülüğü’nce düzenlenen etkinliklerle Kutlu Doğum Haftası kutlandı.
Bahçevan Düğün Salonu’nda düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine Diyanet İşleri Başkanı Yurtdışı Eğitim ve Rehberlik Daire Başkanı Abdullah Gümüşsoy, Van Müftü Yardımcısı Faruk Gürbüz, Edremit Müftüsü Seyfullah Aruk, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasını ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam eden etkinlikte Kutlu Doğum ile ilgili slayt izletildi. İlahi dinletisinin ardından bir konuşma yapan İlçe Müftüsü Seyfullah Aruk, “Bizlerin icra ettiğimiz Kutlu Doğum programları, her yıl O’na biatlerimizi, kaliteli birer ümmet olacağımıza dair sözlerimizi yenileme mahiyetinde asrımızın ‘Akabe Biatları’ olmalıdır. Zaten O’na olan sevgimizi, sevdamızı ve aşkımızı ancak O’nun sünnetlerini hayatımızda uygulayarak göstermiş oluruz.

Gerçek sevgide budur. O’nu sevmenin ölçüsünü bize O vermiş ve şöyle buyurmuştur, ‘Sünnetime tabi olan beni sevmiş olur, beni sevende cennette benimle beraberdir.’ Bizler şunu çok iyi biliyoruz ki; öğretmenine hayran olan bir öğrenci, öğretmeninin sözlerinden çıkmaz ve onun yolundan gider. Kainatın Efendisi de dünya okulunun öğretmeni ise bizim de O'nun talebeleri olarak O’nun yolundan gidip O'nun gibi olmamız gerekmez mi?

Halbuki geldiğimiz noktada ümmetin haline baktığımız zaman; sabahlara kadar namaz kılmaktan topukları şişen Peygamberin, gece geç saatlere kadar televizyon ve internet başında oturup sabah namazına dahi kalkmayıp gündüz saat 11.00-12.00’lere kadar uyumaktan gözleri şişen ümmet haline geldik. Bu ve benzeri noktalardan hareketle Allah'a, Peygamber ve dinimize olan sevgimizin ne kadar gerçek bir sevgi olduğunu, bu sevgideki sadakat ve samimiyetimizi yeniden gözden geçirmemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Programa konuşmacı olarak katılan Diyanet İşleri Başkanlığı Yurtdışı Eğitim ve Rehberlik Daire Başkanı Abdullah Gümüşsoy ise, "Hz Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" konulu verdiği konferansta; birlik ve beraberliğin önemine değinerek, farklılıklarımızın zenginliklerimiz olduğu vurgusunu yaptı. Daha sonra Edremit Müftülüğü ve Bahçevan Düğün Salon sahibi tarafından yapılan ikramlar ve dua ile program sona erdi.