EDREMİTLİ ÖĞRENCİLER AVRUPA’DA - VAN HABERLERİ

EDREMİTLİ ÖĞRENCİLER AVRUPA’DA - VAN HABERLERİ
Van’ın Edremit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, ‘Avrupalılaşıyoruz’ isimli Erasmus Plus Leonardo Da Vinci Projesi kapsamında Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Portekiz’i gezecek.
Açıklamalarda bulunan Edremit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi Eğitimi Öğretmeni ve Avrupalılaşıyoruz isimli Erasmus Plus Leonardo Da Vinci Proje Koordinatörü Esra Ayaz, okullarının Çocuk Gelişimi Eğitimi Bölümü öğrencilerinin Avrupa’daki eğitim modellerini öğrenmek ve iyi uygulamalardan faydalanmak için pek çok çalışma yaptıklarını söyledi. Esra Ayaz, “Bu projemizle öğrencilerimiz yerinde görerek ve uygulayarak eğitim alma fırsatı sağlamış olacak.

Bu kapsamda Bingöl Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Çatak Çok Programlı Anadolu Lisesi ile ortaklık yaparak her okuldan 15 öğrenci olmak üzere toplamda 45 öğrencimiz bu eğitimden yararlanma fırsatı kazandı. Öğrencilerimiz yurtdışı ortaklarımız Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Portekiz ülkelerinde okulöncesi eğitimde farklı eğitim modelleri ve yöntemleri görüp inceleyerek yerinde uygulama şansı bulacaklar.

Aynı zamanda farklı ülke ve kültürlerle tanışma, görme şansı yakalayacaklar. Günümüz eğitim fırsatları artmakta ve okul olarak öğrencilerimize bu olanakları elimizden geldiğince ulaştırmak için çalışmaktayız. 21 gün sürecek eğitimlerin tüm giderleri Türkiye Ulusal Ajansı tarafından hibe edilmektedir. Eğitimler sonunda öğrencilerimizin almış oldukları eğitimler sertifikalanacaktır. Bu eğitim ileride öğrencilerimizin istihdam edilmesinde de önemli rol oynayacak ve onlar için olumlu bir kariyer basamağı olacaktır. Eğitimler sonunda okullarına dönen öğrencilerimiz tüm eğitim çıktılarını arkadaşları ile paylaşarak projenin yaygınlaşmasını sağlayacaklardır” dedi.

Edremit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Şevket Meydan ise, projenin kabul edilmesinin çok güzel bir gelişme olduğunu belirterek, “Öğrencilerimizin alanlarıyla ilgili yurt dışında ne gibi çalışmaların yapıldığını yakından görmeleri adına bulunamayacak bir fırsattır. Yurtdışına seyahat imkanı beklide hiç bulamayacak öğrenciler, bu güzel proje ile böyle bir imkana kavuştular. Bu tür proje çalışmalarımızın devamını getireceğiz. İnşallah tüm öğrencilerimizi bu imkanlardan yararlandırmaya çalışacağız” diye konuştu.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü öğrencileri ve velileri de, böyle bir projeye katıldıkları için çok mutlu olduklarını belirterek, bu imkanı sağlayan herkese teşekkür ettiklerini kaydettiler. Öğrencilerden Berivan Güner, ilk defa uçak seyahati yapacağını ve bunun içinde ayrı bir heyecanlı olduğunu söyledi. Eğitimleri açısından çok önemli bir faaliyetin içinde olduklarını ifade eden Güner, eğitim sonunda alacakları sertifikaların çok önemli olduğunu düşündüklerini dile getirdi.