Zorluoğlu Çatak'ta vatandaş, esnaf ve muhtarlarla bir araya geldi

Zorluoğlu Çatak'ta vatandaş, esnaf ve muhtarlarla bir araya geldi
Van Valisi Murat Zorluoğlu, Çatak ziyaretinde, vatandaş, esnaf ve muhtarlarla bir araya geldi. 

İlçe ziyaretlerine Çatak ile devam eden Vali Murat Zorluoğlu, vatandaş ve esnaf ziyaretleri gerçekleştirdiği ilçede, rutin muhtarlar toplantısını da düzenleyerek mahallelerdeki sorunları ilk ağızdan dinledi. Sabah saatlerinde eşi Sevcan Zorluoğlu, kamu kurum amirleri ve yatırımcı kurum/kuruluş temsilcileriyle Çatak ilçesine giden Vali Zorluoğlu, hükümet konağı önünde Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Asım Akgül ve ilçe protokolünce karşılandı. Daha sonra kaymakamlık makamında ilçe hakkında bilgilendirme alan Vali Zorluoğlu, buradan ilçede görevli muhtarlarla görüşmek üzere, beraberindekilerle birlikte belediye toplantı salonuna geçti.

Toplantı açılışında muhtarlara hitap eden Vali Zorluoğlu, bir araya gelmelerinin maksadını; hem muhtarlarla tanışmak hem de mahallelerdeki temsilcileri olarak gördükleri muhtarların, özelde yaşadıkları bölge, genelde de Çatak ile ilgili sorunlarını dinlemek olarak açıkladı. Vali Zorluoğlu, açılıştaki değerlendirmenin ardından arzu eden muhtarların, toplantının devamında taleplerini ve değerlendirmelerini iletebileceğini belirterek, imkânlar ve kaynaklar ölçüsünde, program dâhilinde muhtarların taleplerini süratle yerine getirmek için çabalayacaklarını dile getirdi.

Kaymakamlıktaki bilgilendirmeden edindiği izlenim doğrultusunda Çatak’ta diğer ilçelerde olduğu gibi önemli çalışmaların yürütüldüğünü belirten Vali Zorluoğlu, önümüzdeki yıl için de ciddi hazırlıkların yapıldığını kaydetti. Hem Valilik hem Büyükşehir Belediyesi imkânlarıyla, Çatak’ta eksik kalan hizmetleri program dâhilinde tamamlamayı hedeflediklerini anlatan Vali Zorluoğlu, “Burada mahallelerimizin özellikle mezralar konusunda yol, içme suyu ve kanalizasyon meseleleri, büyükşehir, VASKİ ve ilçe belediyemizin öncelikli çalışma alanı olacaktır” dedi.

İlçedeki kamu yatırımlarına ilişkin bilgiler de paylaşan Vali Zorluoğlu, Çatak’ta yol, drenaj, kaldırım, sıvat ve gölet yapımı gibi çalışmalar için 20 milyon TL maliyetli 39 projenin yürütüldüğünü, bunun yanında il genelinde olduğu gibi Çatak’ta da okullarla ilgili onarım çalışmalarına ağırlık verildiğini aktardı. İlçede ihtiyaç olarak iletilen terminalle ilgili çalışmaların da sürdürüldüğünü ifade eden Vali Zorluoğlu, “Karayolları Bölge Müdürlüğümüzün ilçede önemli çalışmaları var. Şırnak bağlantı yolu ile ilgili gerekli çalışmalar başladı. Eğitim alanındaki hedeflerimiz doğrultusunda yeni okul ve ilave derslik yapımıyla da tam gün eğitim için gerekli alt yapı çalışmalarını tamamlayacağız. Sağlık alanında da lojman ve 112 istasyonuyla ilgili yatırımları tamamlıyoruz” şeklinde konuştu.

“ALLAH’IN İZNİYLE BU BÖLGEYİ TERÖR BELASINDAN BÜTÜNÜYLE ARINDIRACAĞIZ “

Yatırımların sağlıklı şekilde yürütülmesinin, huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla mümkün olabileceğini vurgulayan Vali Zorluoğlu, “Güvenlik güçlerimizin terörle etkin mücadelesi sonunda gerek Van merkezde gerek terör konusunda sıkıntılı olarak bilinen diğer yerlerde, terörün belini kırdık. Bu konuda devletimizin ve milletimizin kararlılığı tamdır. Allah’ın izniyle bu bölgeyi terör belasından bütünüyle arındıracağız. Terörü tamamen tasfiye ettikten sonra da devletimiz, büyük imkânlarını Çatak ilçemizle de buluşturmaya devam edecek. Çok şükür, 1 yıl bile dolmadan gerek büyükşehir belediyemiz gerek ilçe belediyelerimizin önemli hizmetler başlattığını hep birlikte görüyoruz. Sizlerin vergilerinden toplanan kaynakların doğru eller aracılığıyla doğru yerlerde kullanıldığında ise nasıl hizmete dönüştüğünü, hep birlikte yaşayarak görüyoruz. Bu anlamda Çatak’ta da güzel çalışmalar var. Önümüzdeki yıl daha da güzel çalışmalarla, inşallah Çatak’ı belediyecilik hizmetleriyle tam anlamıyla buluşturacağız” dedi.

Daha sonra söz alan muhtarlar da mahalleleri ve Çatak ile ilgili; eğitim, sulama kanalı, sulama suyu, içme suyu, kanalizasyon, dere ıslahı, yol ihtiyacı ve VEDAŞ’tan kaynaklı sıkıntılar gibi konulardaki sorun, görüş ve önerilerini, Vali Zorluoğlu ve toplantıya katılan kurum temsilcileriyle paylaştı. Vali Zorluoğlu, toplantı sonunda kendisine yazılı taleplerini de ileten muhtarlara, ilçedeki sorunların çözümü için ilgili kurumların işbirliği içerisinde çalışacağını söyledi.

Muhtarlarla gerçekleştirilen toplantının ardından Çatak İlçe Emniyet Amirliğini ziyaret ederek personelle görüşen Vali Zorluoğlu, sonrasında Çatak Belediyesi Uygulama Serası’nın açılışını gerçekleştirdi. Programının devamında ilçe merkezinde tek tek işyerlerini dolaşan Vali Zorluoğlu, esnafa hayırlı iş ve bereketli kazanç temennilerini ileterek, bazı iş yerlerinde kısa sohbetler gerçekleştirdi. Esnaf ziyaretleri sırasında çay evlerinde kendisini ilgiyle karşılayan vatandaşlarla da bir araya gelen Vali Zorluoğlu, kendileriyle çay içip bir müddet sohbet etti.

“HEM ÇATAK İLÇEMİZİN HEM İL GENELİNİN AKADEMİK BAŞARISINI ARTIRACAĞIZ “

İlçede, eğitim alanındaki önemli yatırımlarından biri olan Cumhuriyet Mahallesi’ndeki 24 derslikli okul ve 200 kişilik yurt binasının temel atma törenine de katılan Vali Zorluoğlu, burada yaptığı konuşmada; “Çatak’ta çeşitli programlarımız oldu ancak programımızın en güzel kısmı burada, bir okulun temelini atıyor olmamız. Eğitim alanında çok önemli hedeflerimiz var. Bunlardan biri il genelinde tüm okullarda tam gün eğitime geçmek. Yapacağımız yeni okul yatırımları ve ilave dersliklerle inşallah 2020 yılında bütün Van’da tam gün eğitime geçeceğiz. Bir diğer hedefimiz akademik başarıyı artırmak. Bu yolda da ilave çalışmalar ve öğrencilerimize yönelik ilave desteklerle hem Çatak ilçemizin hem il genelinin akademik başarısını artıracağız. Bir diğer önemli hedefimiz ise okullaşma oranımızı yukarılara çıkarmak. Okul çağında olup da okula gitmeyen hiçbir çocuğumuzun kalmaması gerekiyor. Bununla alakalı gerekli tedbirleri de alıyoruz. Burada temelini atacağımız eğitim kurumu, saydığım bu üç hedefin tamamına hizmet edecek. Bu tesisin 2018 yılında hizmete gireceği söylendi. Yüklenici firmadan daha erken tamamlanması noktasında söz alıyoruz. İlçemize ve ilimize hayırlı olsun. Bu tesislerin yatırım programlarına alınması konusundaki desteklerinden dolayı, hükümetimize ve milletvekillerimize da buradan şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

Dualar ve kurban kesimi eşliğinde gerçekleştirilen temel atma töreni sonrasında, ilçe devlet hastanesine geçen ve hasta ziyaretlerinde bulunan Vali Zorluoğlu, buradan ilçe jandarma komutanlığına giderek, komutanlık bilgilendirmesini aldı ve askeri personelle bir araya geldi.

“ÇATAK MEZBAHANESİ HİZMETE AÇILDI”

İlçede son olarak, Büyükşehir Belediyesi Çatak İlçe Mezbahanesi’nin açılışını yapan Vali Zorluoğlu, burada yaptığı konuşmada da Çatak’ta gerçek belediyecilik hizmetlerinin yeniden hatırlanmaya başladığını dile getirdi. Vatandaştan toplanan vergilerin doğru ellerde doğru işlerde kullanılmaya başlandığını anımsatan Vali Zorluoğlu, “Bu tesisler için büyükşehir belediyemiz tarafından 1 milyon TL üzerinde bir kaynak kullanıldı. Günlük 60 küçükbaş ve 15 büyükbaş hayvanın kesilip, dağıtımının yapılabileceği kapasiteye sahip bir mezbahaneyi Çataklı vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz, ilçemize hayırlı olsun. Büyükşehir belediyesi olarak, bütün ilçelerimizde bu ve benzeri hizmetleri vatandaşlarımızla buluşturmaya devam edeceğiz ” ifadelerini kullandı.

Açılışın ardından tesisi gezen ve incelemelerde bulunan Vali Murat Zorluoğlu’nun Çatak programına, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, kamu kurumunun il müdürler, büyükşehir belediyesi genel sekreter yardımcıları ve daire başkanları, VASKİ genel müdürü ve kamuya hizmet götüren diğer kurumların temsilcileri de katıldı.
 

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir