Gaziantep'te vaka sayısında son durum! İstanbulla yarışıyor

Gaziantep'te vaka sayısında son durum! İstanbulla yarışıyor

Son günlerde Gaziantep'in ismi artan korona virüs vakalarıyla sıkça anılmaya başlandı. 1 günde 56 yeni pozitif vakanın tespit edildiği Antep'te Vali Davut Gül vatandaşları akraba ziyaretlerinden uzak durmaya çağırıyor. Vaka artış hızıyla İstanbul'dan sonra 2. sıraya yükselen Gaziantep'teki hızlı artış kentte yaşayan vatandaşları tedirgin ediyor. Sosyal medyadan Vali'den günlük vaka sayılarını paylaşmasını isteyen vatandaşlara Vali Davut Gül'ün cevabı, "Resmi rakamları açıklamaya yetkimiz yok." oldu. 

Gaziantep Valisi Davut Gül basında yer alan sayılar doğru değil yönünde bir açıklama yapsa da kentteki yeni vaka sayısındaki artışı doğrulayan paylaşımlar yaptı. 

Aksi halde ağır para cezalarının uygulandığını da hatırlatan Vali Gül, yaptığı bir paylaşımında ise "Yürüme mesafesindeki fırınlardan, evden bir kişinin ekmek almasına müsaade edilmişti. Fakat ailecek ekmek almaya gidenler olduğunu görüyoruz. Bunlarla ilgili görevli arkadaşlar yasal işlem yapmakta olup 'ekmek almaya giderken ceza yazdılar' serzenişi haklı değildir" ifadelerini kullandı.


Virüs akraba ve arkadaştan bulaşıyor 
Gül, sosyal medyadan yaptığı başka bir uyarıda ise corona virüs vakalarının yüzde 77'sinin akraba ve arkadaştan bulaştığını hatırlatarak, Ramazan Bayramı boyunca insanların temastan kaçınması istedi.

Vali Gül, paylaşımında, "Vakalarımızın yüzde 77'si hastalığı akrabası ya da arkadaşından kapmış. Hiç biri hasta olacağını ya da hastalığı bulaştıracağını düşünmüyordu. Kapı komşu olsanız bile akrabalarınıza gitmeyin,misafir kabul etmeyin,birlikte yemek yemeyin, bayramlaşma yapmayın" ifadelerine yer verdi.


Kentteki toplam vaka sayısı 1453 kişi olurken hastalıktan ölen sayısı ise 21 kişiye yükseldi. Kentte bir günde 56 kişinin testinin pozitif çıkmasıyla Gaziantep vaka artış hızında İstanbul'un ardından ikinci sıraya yükseldi.

landı.