Öncelikli olarak biz kimiz diye sorarsak kendimize çoğu insan biz sömürülmüşlerdeniz çoğu ırkı üstün olanlardanız ya da soyu kaliteli olanlardanız der. Biz kim miyiz? Saçından ayak tırnaklarına kadar kemalat ile yaratılmış eşref-i mahlukatız. Canlıyız ama diğer canlılardan ayrılan bir yönümüz var; Akıl. Akıl canlılar arasında insana verilmiş büyük bir nimettir. Tabiri caizse coğrafya biliminde ki endemik ve relikt özellikler barındırır.  Milyonlarca canlı arasında sadece insana bahşedilmesi bakımından endemik ve ilk insandan günümüze kadar tüm insanlarda bulunması sebebi ile relikt özellikler barındırması bir nevi benzetmemi doğruluyor olabilir. Peki, Akıl nedir? Ne işe yarar? Akıl bile kendini anlamlandırmakta ve tanımlamakta zorlanıyor ki bu onun üstünlüğünü gösterir. Her insanın içince yaşadığı evreni ve içinde bulunanları anlamaya ve anlamlandırmaya çalışması ise onun değişkenlik özelliğini gösterir. Akıl insanın hayatındaki tüm düsturunu belirleyen karar ve yönetim mekanizmasıdır. Makalatın da Üstad Hacı Bektaşi Veli aklın 3 özelliğinden bahseder. Bunlar: sabır, kanaat ve utanmadır. Bize göre ise aklın görevini yerine getirmesindeki en büyük pay insanlığın faydasına olmasıdır. En büyük amel nedir diye sorulduğunda o büyük insan HZ. MUHAMMED (S.A.V) cevabı insanlığa en faydalı olandır dememişler miydi?  Aklın yolu birdir diye bir sözümüz vardır. Buradaki anlam herkesin aynı düşünmesi anlamında değil insanlığa faydalı olma açısından bir olmayı ifade eder. İşte bu insanlığın faydası için ortak akıl mutabakatı bizi bizden olmayanlardan ayırır. İnsanlık büyük bir ailedir bir an önce bu ailenin iyiliği için bu mutabakatın sağlanması zaruridir. Peki, aklı olup ta bizden olmayanlar kimdir diye sorarsak :

 • Zulmü alkışlayıp göz yumanlar
 • Doğruyu bildiği halde yanlışta ısrar edenler
 • Parayı her şeyden önde tutanlar
 • Hilekar olanlar
 • Bencil olup sadece kendini düşünenler
 • Fasıklar, kargaşadan beslenenler
 • Menfaatçiler ve menfaati için her türlü hileye başvuranlar
 • Rüşvet yiyip haksızlık yapanlar
 • Toplumsal kargaşadan yararlananlar, toplumu kutuplaştıranlar
 • Halkın malını gereksizce harcayan müsrifler
 • Haksız yere iftira atıp insanları birbirine kıranlar
 • Hayvanlara ve çevreye zarar verenler

            Ve daha sayamadığım insanlık zararına olan kötü özelliklere sahip olanlar bizden değillerdir. Bunların akılları vardır ama ustadın belirttiği utanma duygusundan yoksundurlar. Bunları hemen bu yaftayla dışlamak doğru olmaz. Dinimiz ve insanlığımız buna fırsat vermez. Akıllarını insanlık faydası için kullanmaları için doğruyu onlara tebliğ edeceğiz. Hatada ısrar ederlerse bizden olmamaya devam edeceklerdir. İnsanların dini inanışları, siyasi görüşleri, ırkı ve rengi farklı olsa da insanlığı bir olmalıdır.  Aklın yolu birdir sözünden faydalı olmayı öne çıkardık bu fayda;  Dini açıdan, felsefi açıdan sonuççu teorilerdeki faydacılığın sonucu açısından ve insani açıdan iyiyi amaçlayan faydadır. Bu nedenle insanları dini, dili ve rengi ile ötekileştirmiyoruz.  İnsanlığa zarar verenleri , insanlık dışı davranışlarda bulunanları ve insanlık suçu işleyenleri bir sınıfa ayırdık ve diyoruz ki uslanmayıp akıllarını insanlığa zararlı işlere kullandıkları müddetçe bunlar bizden değiller.

betist - betkanyon - betlike - betmatik - betorder

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.