banner257

Van'da Darbe girişimi sonrası tepkiler devam ediyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye geneli 81 ilde eş zamanlı olarak yaptığı basın açıklamasıyla darbe girişimini lanetledi. Ayrıca Van Amatör Spor Kulüpleri (ASKF) Başkanlığı, 15 Temmuz darbe girişimine tepki gösterdi. Van İŞGEM ve VANSİAD tarafından yapılan ortak açıklamayla darbe girişimi kınandı.

Van'da Darbe girişimi sonrası tepkiler devam ediyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye geneli 81 ilde eş zamanlı olarak yaptığı basın açıklamasıyla darbe girişimini lanetledi. Ayrıca Van Amatör Spor Kulüpleri (ASKF) Başkanlığı, 15 Temmuz darbe girişimine tepki gösterdi. Van İŞGEM ve VANSİAD tarafından yapılan ortak açıklamayla darbe girişimi kınandı.

Habervan Editör
Habervan Editör
21 Temmuz 2016 Perşembe 16:38
Van'da Darbe girişimi sonrası tepkiler devam ediyor

DARBE GİRİŞİMİNE KINAMA

Van İŞGEM ve VANSİAD tarafından yapılan ortak açıklamayla darbe girişimi kınandı.

Van İŞGEM ve VANSİAD tarafından yapılan açıklamada, “15 Temmuz gecesi ülkemizde gerçekleştirilen haince kalkışmayı şiddetle kınıyoruz. Ülkemizin geleceği için milletimizin göstermiş olduğu birlik ve beraberlik ile demokrasiye sahip çıkışı bizler için gurur kaynağı olmuş, bu menfur olay karşısında Türkiye’nin gücünün ortaya konulmasının ise dosta sevinç, düşmana korku vereceğine inancımız tamdır. Yaşanan bu süreçte başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Başbakanımız ve meclisteki tüm siyasi partilerimizi, vatan hainleri karşısındaki dik duruşlarından dolayı kutluyor, kahraman emniyet görevlilerimize ve TSK’nın şerefli mensuplarına da minnet duyduğumuzu, bu olaylarda hayatını kaybeden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, değerli ailelerine sabırlar, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Ülkemizin yaşadığı bu sıkıntılı dönemi aşmak için her ülke vatandaşının yapması gerektiği gibi daha fazla çalışarak üzerimize düşen görevi fazlası ile yerine getireceğimizi kamuoyuna bildiririz” denildi.

SPOR CAMİASINDAN DARBE GİRİŞİMİNE TEPKİ

Van Amatör Spor Kulüpleri (ASKF) Başkanlığı, 15 Temmuz darbe girişimine tepki gösterdi.

Spor taban birliklerinden ve ildeki tüm spor kulüpleri adına yapılan ortak açıklamayı okuyan Van Bedensel Engelliler Spor Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Baykara, “Van’ımızın spor bileşenleri olarak 15 Temmuz 2016 tarihinde demokrasiyle yönetilen ülkemizde halkın iradesine yönelik yapılan darbe girişimini kınıyoruz. Halkın iradesi üstünde bir güç olamayacağına inanıyor, demokrasiye inanma ve sahip çıkma zamanı olduğunu haykırıyoruz. Başta üyelerimiz olmak üzere duygu ve düşüncelerini dile getirmemizi isteyen görme, bedensel, işitme-konuşma, zihinsel ve süreğen engelli ve yakınları, onlara hizmet verenler adına tüm dünyaya ve gelecek nesillere ilan ediyoruz ki ülkemizin toplumsal, ekonomik ve siyasal yaşantısında derin yaralar açan 15 Temmuz darbe girişimini kınıyoruz” dedi.

“Bedenlerimiz tutmasa da darbenin karşısındayız”

Darbe girişiminde yüzlerce kişinin öldürüldüğü, binlerce kişinin yaralandığı, ülkenin toplumsal dokusunda izleri silinemeyecek yaralar açıldığını ifade eden Baykara, “Zayıf veya güçlü bedenlerimiz, olan veya olmayan çalışmayan organlarımızla jet, tank, top ve tüfeklerin karşısında duramasak da, yapılan ihanet ve nankörlükleri anlamlandıramasak da başkasının hakkını, hukukunu çiğnemeyi, zulmü, insanların hayatlarını karartmayı anlayamasak da ülkemizde 15 Temmuz 2016 gecesinden itibaren yaşatılmak istenen hukuksuzluğu anlıyor ve karşısında olduğumuzu beyan ediyoruz. Hukuk dışı herhangi bir ortam için bırakın tartışmayı ‘acaba’ sorusunun sorulmasını bile yanlış buluruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aziz milletimizin, Türkiye Cumhuriyeti’nin Türkiye Büyük Millet Meclisimizin yanındayız” diye konuştu.
ZİRAATÇILARDAN DARBE GİRİŞİMİNE TEPKİ


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye geneli 81 ilde eş zamanlı olarak yaptığı basın açıklamasıyla darbe girişimini lanetledi.

Van’ın Tuşba Ziraat Odası’nda bir araya gelen 13 ilçe başkanı adına açıklama metnini okuyan Çatak Ziraat Odası Başkanı Kemal Kaya, “Üretim ve ülke kalkınması için çaba harcadığımız, elbirliğiyle terör belasıyla mücadele ettiğimiz bir dönemde hain bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Milli iradenin yine ve ancak millet tarafından değiştirilmesi dışında bir müdahaleyi asla kabul etmiyor, milletin iradesi dışında bir irade de tanımıyoruz. Gün milli iradeye ve demokrasimize sahip çıkma günüdür. Hiçbir darbe, hiçbir kalkışma asla meşru değildir ve hiçbir şekilde, hiçbir gerekçeyle savunulamaz. Her türlü darbe girişimi ülkemizin huzur içinde kalkınmasına, geleceğimize darbe vurmak demektir. Demokrasiye vurulacak her darbe, ülkemize yapılabilecek en büyük ihanettir” dedi. ,

“4,5 milyon üyemizle darbeye karşı durduk”

Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakandan başlayarak bütün yöneticilerin ve milletin ilk andan itibaren tek vücut olarak darbecilerin hesaplarını boşa çıkardığının altını çizen Kaya, “Biz de hain planın açığa çıkmasının hemen başından itibaren, 4,5 milyon üyemizle darbeye karşı durduk, demokrasiye ve milletin iradesine sahip çıktık. Bütün çiftçiler olarak yüce milletimiz önünde bir kez daha vurgulamak isteriz ki, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavrımız değişmeyecek. Canımız pahasına bu vatana, bu bayrağa ve demokrasiye sahip çıkacağız” şeklinde konuştu.

Demokrasiyi sekteye uğratacak her türlü darbe girişiminin bu ülkeye yapılabilecek en büyük düşmanlık olduğunu vurgulayan Kaya, şunları söyledi:
“İktidarı ve muhalefetiyle bütün siyasi partilerimizin darbeye karşı tek vücut olması, ortak bir bildirinin altına imza atması, bombalar altında meclisi terk etmemesi, demokrasimiz açısından çok büyük kazanımdır. Artık demokrasimizin büyük bir olgunluğa ulaştığının göstergesidir. Hain planları yapanlar, bu planı uygulamak üzere harekete geçerek kendi halkına kurşun yağdıran üniformalı teröristler ile bu konuda hiçbir sorumluluğu olmayan, hiçbir suçu ve günahı bulunmayan masumlar, çok kısa sürede ayrıştırılmalıdır. Korumakla görevli olduğu kendi milletine mermi yağdıran hain çetenin üyeleri hak ettikleri cezaya en kısa süre içinde çarptırılmalı, milletin vicdanı rahatlatılmalıdır.”

“15 Temmuz ‘Demokrasi Şehitlerini Anma ve Milli İrade Günü’ olarak ilan edilsin"

İktidar ve muhalefet partilerinin birlikte hareket ederek ortak bildiriye imza atmaları ve bombalar altında bile meclisi terk etmemelerinin takdirle karşılandığını belirten Kaya, “İç ve dış mihraklı teröre karşı yürütülen operasyonların, elde edilen başarıların milletin bağrından çıkan gerçek kahramanlarımız, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bütün unsurları ve emniyet teşkilatımızın bütün birimlerince omuz omuza birlikte yürütüldüğü asla unutulmamalıdır. 15 Temmuz tarihi bir yanıyla kara bir leke olarak tarihe geçmiştir. Ancak bu tarih, bir yanıyla da bundan böyle demokrasi şehitlerinin ve milletin devletiyle bir ve tek vücut olarak kendi iradesine sahip çıktığı bir tarih olarak anılacaktır. Gelecek nesillerce de asla unutulmaması gereken 15 Temmuz tarihi, ‘Demokrasi Şehitlerini Anma ve Milli İrade Günü’ olarak ilan edilmelidir" ifadelerini kullandı.

 
Son Güncelleme: 21.07.2016 17:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.