banner258

Van için ‘dağ başı’ ifadesine yer veren kanala tepki yağıyor!

Geçmişten bugüne olumsuz algıların ve yakışıksız ifadelerin hedefi olan Van ve bölge illeri bir kez daha bir TV kanalı ve dizinin kabul edilemez ithamlarına maruz kaldı. Tarihler 2020’yi gösterirken Van’ı hala ‘Dağ Başı’ olarak gören Show TV adlı televizyon kanalının bir dizisinde Van ile ilgili ifa

Adnan Çelik
Adnan Çelik
16 Eylül 2020 Çarşamba 10:39
Van için ‘dağ başı’ ifadesine yer veren kanala tepki yağıyor!

 Geçmişten bugüne olumsuz algıların ve yakışıksız ifadelerin hedefi olan Van ve bölge illeri bir kez daha bir TV kanalı ve dizinin kabul edilemez ithamlarına maruz kaldı. Tarihler 2020’yi gösterirken Van’ı hala ‘Dağ Başı’ olarak gören Show TV adlı televizyon kanalının bir dizisinde Van ile ilgili ifadeler Van’a adeta ayağa kaldırdı.

Geçtiğimiz günlerde Show TV’de yayınlanan bir dizide Van için kullanılan ‘Dağ Başı’ ifadesi kentte büyük yankı yarattı. Kanalın yeni başlattığı ‘Arıza’ adlı dizide Van'da doktor olarak çalışan Halide karakterin yönelik Yeşim Salkım'ın canlandırdığı Melek Tekinoğlu karakterinin cümleleri damga vurdu. Van'da doktor olarak çalışan Halide'ye Melek karakteri şu cümleleri sarf etti: “İstanbul'da görev yapacağı hastane yok mu? Ne anlıyorsun o dağ başında nasır tedavi etmekten anlamış değilim.” Bu diyalogla birlikte dağ başı yakıştırması yapılan Van için Vanlılar adeta ayağa kalkarken iki gün boyunca kanala tepki yağdı. #ÖzürDileShowTv etiketiyle twitter’da iki gündür kanalı tepki yağmuruna tutan Vanlılar, başlığın da Türkiye’nin en çok konuşulan konusu olmasını sağladı. Van’ın küçük düşürülmesi konusunda tepkiler sel olup yağarken, olayın hemen akabinde Vanlı Avukat Savaş Nurullah Kıylık harekete geçerek, Van’a ve Vanlılara hakaret içerdiği gerekçesiyle kanala ilişkin suç duyurusunda bulundu. Tepkilerin sel olduğu süreçte Vanlılar kadar Van’da yaşayan Türkiye’nin birçok kentinden insanlar da tepkilerini gösterirken Şehrivan’a konuşan farklı mesleklerden farklı kişiler Van’ın güzelliğine vurgu yaparak kanala tepki gösterdi.

ÖZÜR DİLE ‘SHOW TV’

Show TV ‘de yeni başlayan Arıza filminde bir sahnede Van için “Dağ Başı” denilmesi sosyal medya tarafından tepki topladı. Sosyal medya kullanıcıları tarafından Van için yapılan büyük saygısızlık için #Özürdileshowtv Hashtagi açıldı. Vanlı Avukat Savaş Nurullah Kıylık, Vana ve Vanlılara yönelik hakaret içeren sözlere ilişkin Van Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Şehrivan Gazetesi olarak Van’a yeni atanan ve uzun yılardır Van’da görevlerini yapan öğretmenler ve farklı meslek üyelerine Van’ı sorduk. Atandıkları, gezdikleri ve âşık oldukları kent hakkında değerlendirmelerde bulunan Vanlı olmayıp Van’da yaşayan bu insanlar da kanalın tutumuna tepki gösterdi. Van ile ilgili düşüncelerini bize aktaran isimler: “Van’ı görmeden, havasını tatmadan dağ başı demelerini kınıyoruz” dedi.

İLK ÖNCE TEPKİ YAĞDI SONRA SUÇ DUYURUSU GELDİ!

Kanalın yakışıksız ifadelerini yayınladığı dizinin görüntüleri sosyal medyaya düştükten sora Van tarihinde görülmeyen tepki gösterildi. Vanlılar kanalı eleştiri yağmuruna tutarken iki gün boyunca en çok kulanılan etiketlerden birisi #ÖzürDileShowTV oldu. En güzel Van resimleri ile kanala yorum yazan Vanlılar’ın tepkisi sürerken Vanlı avukat da konuyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından basın açıklamasında bulunan Avukat Savaş Nurullah Kıylık, “Show TV’de yayınlanan “ARIZA” adlı dizinin bir sahnesinde Van’da doktor olarak çalışan Halide karakterine yönelik Yeşim Salkım’ın canlandırdığı Melek Tekinoğlu karakteri “İstanbul’da görev yapacağın hastane yok mu? Ne anlıyorsun O DAĞ BAŞINDA nasır tedavi etmekten anlamış değilim.” demek sureti ile Van ilimize ve burada yaşayan hemşerilerimize hakaret edilmiştir. Ayrıca bölge olarak farklı özelliklere sahip bir kesimi aşağılamak, itibarsızlaştırmak ve halkı kin ve nefrete tahrik etmek amaçlanmıştır.” Dedi.

“DİZİDE AYRIŞTIRICI VE AŞAĞILAYICI USLÜBA YER VERİLMİŞTİR”

Toplumun hassas olduğu birlik ve beraberlik duygusunun milyonların izlediği bir televizyon dizisinde bu şekilde ayrıştırıcı ve aşağılayıcı bir üslup ile hiçe sayılması kabul edilemez bir durum olduğunu vurgulayan Avukat Kıylık, “14.09.2020 tarihinde gün boyunca Twitter adlı sosyal medya hesabında on beş binden fazla Vanlı hemşerimiz tarafından atılan Twitler neticesinde #ÖzürDileShowTv Hashtagi Türkiye gündemine oturmuştur. Doğa güzelliği, tarihi ve turizmi ile harika bir Şehir olan Van’ı ve aidiyet hisseden tüm değerli insanları bilinçli bir şekilde karalamak suç teşkil etmiştir. Show TV sorumluları ile ARIZA Dizisi senarist ve yapımcılarının cezalandırılmasını temin amacıyla ivedi bir biçimde gerekli soruşturmanın yapılması ve şahıslar hakkında kamu davası açılması adına bugün itibari ile Van Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek suç duyurusunda bulunduk.” Şeklinde konuştu.

“VAN’DA KENDİMİ ÖZGÜR HİSSETTİM”

Vanlılar’ın tepkisi kadar Vanlı olmayıp kentte yaşayan kesimlerin de sosyal medyadaki yorum ve tepkileri dikkat çekti. Bir çok kesimden insan Van ile ilgili sözlere tepki gösterirken Van’ın güzelliklerinden söz ederek yorumlarını paylaştı. Şehrivan gazetesinin ulaştığı bu isimlerden birisi olan, Van’da 4 yıl üniversite okuduktan sonra yine tercihinde kenti yazıp Van’da çalışan Nureddin Sarı, “Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Resim Bölümü’nü bitirdikten sonra memleketime döndüm. KPSS sınavına çalışıp atandım. Tercih verdiğim zaman onlarca batı şehirleri gelmesine rağmen tercihimi Van için kullandım. Çok şehir gezdim ama hiçbir şehir bende Van kadar güzel bir iz bırakmadı. Ben Van’da kendimi özgür hissettim, kendimi bu şehir de buldum ve çok şükür de bu kente atandım.” Diye ekledi.

SULTAN: VAN, İKİNCİ MEMLEKETİM

Van’a yaklaşık 4 sene önce hemşire olarak atanan Sinem Sultan, “Van’a atandığım vakit yaşadığım yer olan Mersin’de burayla ilgili çok fazla önyargı mevcuttu. Van’a gelmemiş ve buraları görmemiş olan insanlar kötü yorum yapmayı kendilerinde hak olarak görüyorlardı. Batı olarak adlandırdığımız şehirlerde bu önyargılar halen yüküm sürmekte, Van’a gelmeden önce çevremden etkilenerek bende de önyargılar oluşmuştu. Fakat gelip gördükten sonra önyargılarım, tabularım tamamen yıkıldı. Van artık benim ikinci memleketim, bu şehirde yaşadığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Şehrin doğası, tarihi, kültürü ve sofrasının yanında insanların sıcaklığı, misafirperverliği, doğallığı beni bu şehre bağladı. Şimdi ise kimseye laf ettirmeyecek kadar çok seviyorum. Boşuna, dünyada Van ahirette iman dememişler.” İfadelerinde bulundu.

GÜN: DAHA ÖNCE VAN’A KARŞI ÖNYARGILIYDIM

Van’a daha önce ziyaret amaçlı gelen Gültekin Gün, şunları söyledi: “Van’ı daha öncelerinden sosyal medyadan ve televizyondan gördüğüm kadarıyla hep bir önyargım vardı. Daha sonra ziyaret amaçlı gittiğimde gördüm ki söylenilen ve gösterilenlerle hiçbir alakası olmadığını gördüm. Van halkı, Van Gölü, Van Kalesi ve Van’ın diğer güzelliklerini herkes tarafından görülmesi kanısındayım.”

“VAN’A GELİRKEN AĞLARSINIZ AMA GİDERKEN DAHA ÇOK AĞLARSINIZ”

“Vanlı değilim ama bende Van sevdalılarındanım cümlelerini” kaydeden Hacer Bozaklı adlı bir vatandaş ise konuyla ilgili olarak, “Ben Avrupa’nın gözde ülkelerinden biri olan Hollanda’da doğup, belli bir yaştan sonra memleketim olan Konya’ya geldim. Atandım ve Ankara’da yaşamaya başladım, daha sonra Van’a tayin oldum ve Van’da halen ikamet ediyorum. Hollanda’nın yağmurları mı, Konya’nın bozkırı mı, Ankara’nın yokuşu mu yoksa dağ başı Van mı diye sorarlarsa kesinlikle dağ başını tercih ederim. Arazi yapısı bir benzetme olamaz burası için. Hem insanlarının geldiğim günden beri bana karşı tutum ve davranışı hem de şehrin güzelliği beni içine çektikçe çekiyor açıkçası. Bana karşı hoş geldin faslı sergilemeleri sayesinde daha önce çalıştığım kurumda, karşı odadakilerin kim olduğunu bilmezken burada kurum içinde nerdeyse herkesle tanıştım diyebilirim. İlk geldiğim gün söylenilen bir cümle vardı buraya gelirken ağlarlar birde giderken ağlarlar diye, buradan ayrılacağım gün hakkını vereceğim bu cümlenin. Van’ı gerçekten seviyorum.” Dedi.

SHOW TV’Yİ DAĞ BAŞINDA KAHVALTIYA BEKLERİZ

Van’da Matematik Öğretmenliği yapan Sezer Boz, “Bursa’dan Vana geldiğimde çok merak ediyordum acaba nasıl bir şehir bekliyor beni diye, gördüklerim sayesinde Van benim ikinci memleketim oldu. Van başlı başına bir turizm şehridir. Van için dağ başı tabirini kullanan Vana gelmemiştir büyük ihtimalle. Bu güzel kent için o tabirleri kullananları sahil kenarında güzel bir Van kahvaltısına beklerim. Büyük ihtimalle özür dileyip en kısa zamanda da Van’ı görmeye geleceklerdir.” Cümlelerini kullandı.

DOĞU’NUN İNCİSİ’Nİ GELİN BİR DE YERİNDE GÖRÜN ÇAĞRISI

Coğrafya Bölüm öğrencisi Emrah Alparslan, Şehriva’a şunları anlattı: “Van asırlardan beri farklı kültürlere ev sahipliği yapmış ve bu kültürleri harmanlayarak günümüze kadar ulaştırmıştır. Van’ın haritadaki yerini bile gösteremeyecek kadar cahil ve bir o kadar da kendini beğenmiş beyinlerin gerek doğa güzellikleri ve gerekse kültürel zenginlikleri yok sayarak yayınladıkları dizi de ‘dağ başı’ diye nitelendirmesini acınası bir durum olarak görmekteyim. Gerek fiziki gerekse beşeri güzelliklerinden ötürü ‘doğunun incisi’ olarak adlandırılan bu şehrimizi görmeden olumsuz bir şekilde eleştirenleri bizzat buraya gelip zenginlikleri yerinde görmelerini istiyorum.”

“VAN’A ATANDIĞIM İÇİN ÇOK MUTLUYUM”

Son olarak Van’a yeni atanan Türkçe Öğretmeni Esra Gün, “Van’a atandığı için çok mutlu olduğunu dile getirerek devam etti, “Üniversite yıllarında Vanlı birçok arkadaşım vardı ve bana hep Van’ı methederlerdi bende çok merak ediyordum. Van’a atandığımı görünce çok mutlu oldum ve arkadaşlarımın dediği kadar güzel bir memleket olduğunu gördüm.”

ŞEHRİVAN ÖZEL HABER: ORHAN SAĞLAM / SERCAN CANSIZ –

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.