banner252

Van Gölü, farklılıkları birleştirdi

Van Gölü Haftası adı altında önümüzdeki yıl gerçekleştirilmesi planlanan etkinliklerin altyapısını oluşturmak ve hâlihazırdaki sorunların ve çözümlerinin geldiği aşamayı yerinde gözlemlemek için Van Büyükşehir Belediyesi tarafından Van Gölü sahiline ve kıyıdaki tesislere bir gezi düzenlendi.

Van Gölü, farklılıkları birleştirdi

Van Gölü Haftası adı altında önümüzdeki yıl gerçekleştirilmesi planlanan etkinliklerin altyapısını oluşturmak ve hâlihazırdaki sorunların ve çözümlerinin geldiği aşamayı yerinde gözlemlemek için Van Büyükşehir Belediyesi tarafından Van Gölü sahiline ve kıyıdaki tesislere bir gezi düzenlendi.

Adnan Çelik
Adnan Çelik
20 Haziran 2019 Perşembe 14:52
Van Gölü, farklılıkları birleştirdi

Van Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, 17 Haziran günü yapılan toplantıda, 17-24 Haziran tarihinin “Van Gölü Haftası” olarak ilan edilmesi kararı alınmıştı.

Alınan karar doğrultusunda, 2020 yılı Haziran ayına denk gelen hafta boyunca Van Gölü’ne dikkat çekmek ve Van’ın tanıtımına katkı sunmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenecek. 

Gelecek yıl düzenlenecek bu etkinlikler çerçevesinde, ilde bulunan belediyeler, üniversite, sivil toplum örgütleri, seyahat acenteleri, odalar, dernekler, çevreciler, kamu kurumları ve diğer pek çok bileşen altyapı oluşturmak ve etkinliklerle ilgili öneri ve katkı sağlamak amacıyla ön çalışmalar yürütüyor.  

İLK ÖNEMLİ ÇALIŞMA 

Van Gölü Haftası’yla ilgili ilk önemli çalışma önceki gün Van Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Van Gölü ve kıyı şeridi tesisleri gezisiyle start aldı. 

Gezi programı, Kocaeli Dostluk Parkı’nda bulunan Sosyal Tesislerde düzenlenen kahvaltı ile başladı. 

Kahvaltıya, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan, Genel Sekreter Engin Akın, Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürü Şeref Demir, İpekyolu Belediyesi Eşbaşkanları Şehzade Kurt ve Azim Yacan, Erciş Belediye Eşbaşkanı Yıldız Çetin, Muradiye Belediyesi Eşbaşkanı Leyla Balkan, Saray Belediyesi Eşbaşkanı Caziye Duman, Edremit, Tuşba ve Gevaş AK Partili Belediye Başkan Vekilleri, encümenler ve teknik heyet, Van Otelciler Derneği Başkanı Reşat Yeşilağaç, Pedalşörler Derneği, Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO), Van Ticaret Borsası (VATBO), Van Organize Sanayi Bölgesi (Van OSB), Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ), Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Göl Kentliler Taraftar Grubu, Kara Kobralar Taraftar Grubu, Van Gölü Aktivistleri Derneği, Kültür Turizm İl Müdürlüğü, Van Çevre ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği (Van ÇEV-DER), Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, Van Mühendis ve Mimarlar Birliği (TMMOB), Van Gölü Doğa Sporları Kulübü’nden temsilciler, Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’ndan ilgili mühendisler katıldı. 

İNSANLIĞIN ORTAK MİRASI

Kahvaltıda kısa bir konuşma yapan Büyükşehir belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan, Van Gölü’nün insanlığın ortak mirası olduğuna vurgu yaptı. Van Gölü’nün bu coğrafyanın en önemli değerlerinden biri olduğunu dile getiren Özgökçe, yapılacak etkinlikleri paylaşarak, Van Gölü ve havzası için atılacak ortak adımların, ortak çabanın önemine dikkat çekti. 

SAHİL NEDEN MAVİ BAYRAK ALAMADI?

Kahvaltı ardından Özgökçe Ertan ve beraberindekiler Gevaş’ta bulunan arıtma tesisinde inceleme yaptı. Ardından ıslah edilerek, yeşil alana dönüştürülmeye başlanan Gevaş çöplük alanına geçti. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’na bağlı ekiplerin çalışmasının sürdüğü alanda mühendislerden bilgi alan Özgökçe Ertan, beraberindekilerle birlikte ağaç dikti ve ağaca ilk can suyunu verdi. 

Burada da açıklama yapan Özgökçe Ertan, şunları söyledi:

“Burası kentin en önemli giriş noktalarından biri. Görsel açıdan oldukça problemliydi. Görüntüsü yüzünden Gevaş sahili Mavi Bayrak alamamıştı. Bizim, kentimizin her güzelliğini ortaya çıkarabileceğimiz, sadece küçük dokunuşlar ile hayata geçirebileceğimiz çok önemli işler var. Bunun ihmal edilmiş olması çok üzücü. Yıllarca ihmal edilmiş olması Van Gölü’ne ve Van halkına en büyük haksızlık olmuştur. Bunu gidermek için bir seferberlik başlatıldı. Şu anki görüntüsü karşısında heyecan duydum. Bundan sonra yeşillendirilmesi artacak. Zan ediyorum 5 yıl sonra istediğimiz verimi elde edebileceğiz, hatta bir park projesi yapıldı, projesi sürüyor, hayata geçireceğiz. Halkımız için iyi bir hizmet olacak. Vesile olduğumuz için mutluyuz.”   

DİĞER İLÇELERDE ÇALIŞMA OLACAK

Çevre Koruma Şube Müdürü Galip Taşcı da, Gevaş çöplük alanında yapılan çalışmalara değindikten sonra, Özalp ve diğer ilçelerde bulunan çöp alanlarına da benzer müdahalelerin yapılacağını, bunun için çalışmaların olduğunu ifade etti.

SİYASET ÜSTÜ OLMASI ÖNEMLİ

AK Parti Tuşba Belediyesi Başkan Vekili Sıracettin Ünlü de burada yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Van Gölü Haftası ile ilgili alınan karar konusunda “siyaset üstü” ifadesinin kullanılmasını önemsediklerini söyledi.

Van Gölü ve Van’ın diğer tüm sorunlarına dair siyaset üstü bir yaklaşımla yapılacak her türlü çalışmaya destek vereceklerini belirten Ünlü, Van Büyükşehir Belediyesi’nin tutumu ve Van Gölü Haftası’yla ilgili başlattığı çalışmalar için Eş Başkan Bedia Özgökçe Ertan’a teşekkür etti.

TEKNEDEKİ BİLGİLENDİRME

Geziye katılan heyet daha sonra Akdamar İskelesi’ne geçerek, tekne ile göl üzerindeki kirliliği yerinde inceledi. 

Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Şube Müdürü Galip Taşçı, teknede, kıyı iç kesimlerinde su yüzeyinde oluşan kirlilikle ilgili bilgi verdi. 

Taşçı, şunları aktardı:

“Genel olarak Tuşba, Edremit, İpekyolu Belediyesinin sahil kenarında bulunan işletmelerin kanalizasyon bağlantılarının olup olmadığının kontrolünü yapıp bunların doğrudan Van Gölü’ne bağlantısına bakmaları gerekiyor, en büyük beklentimiz budur. Az önce geçtiğimiz Grand Turizm tesisleri dahil bütün tesislerin bağlantıları kontrol edilmelidir. Bir diğer konu da göle akan dereler… Buradaki bir başka beklentimiz de DSİ’nin derelerde çok ciddi ıslah çalışmaları yürütmesidir. Bu olmayınca dereler vasıtasıyla da göl kirleniyor. Dereler göle tamamen atık ve çamur akıtıyor. Biz bu etkinliğimiz için Tatvan liman başkanlığını da davet ettik ama maalesef Edremit, Tuşba ve Gevaş limanda sintine yok. Yağların bertaraf edildiği bir alan söz konusu değil. Bununla ilgili biz belediye olarak yazışmalarımızı yaptık. Yağların tamamı göle boşaltılıyor ve yüzeyde ciddi bir yağ tabakasını şu anda görebiliyoruz. Bu tekne turunun amacı sizlere bu kirliliği göstermekti. Devamında da Çimento Fabrikası geliyor, buranın da bağlantılarının kontrol edilmesi gerekiyor. Şamran Kanalı’ndan da çamur olduğu gibi göle akmaktadır.”  

AKSAMA OLMAZSA 2020 KASIM AYINDA FAALİYETTE OLACAK

Belediye Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ve beraberindeki heyet daha sonra İskele bölgesindeki eski ve yeni arıtma tesislerini gezdi.

Yüklenici firma yetkilileri eski tesise zorunlu bir harcama yaptıklarını belirtirken, yeni tesis, İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin de ödenek sıkıntısı yaşadığını daha önce gelen ödenek ile çalışmaları devam ettirdiklerini söyledi.

280 çalışan ile başladıkları işi şu anda 20 çalışan ile sürdürdüklerini belirten yetkililer, eski aktivasyonun sağlanması durumunda tesisin 2020 yılı Kasım ayında faaliyete geçeceğini, aksi durumda sürüncemede kalacağını ifade etti.

Yetkililer, 35 milyon kredi başvurularının olduğunu da belirtti. 

ÖZGÖKÇE ERTAN: VAN GÖLÜ İÇİN HAYATİDİR

Açıklamalarda bulunan Özgökçe Ertan; “Havzadaki tüm belediyelerin çalışmalarımıza katılmasını çok önemsiyoruz. Bu tesisin faaliyete geçmesi Van Gölü için hayati bir konudur. Bu süreçlerde daha önce birçok yanlış yapılmış, bu anlamda bir eleştiri yapmak istemiyorum ama hakikaten yapılmayan, eksik bırakılan Van halkının ve Van Gölü’nün zararına olmuş. Biz bugün bu eksiklikleri gidermek için, bir yanlışı düzeltmek için elimizden ne geliyorsa sorumluluk üstlendiğimizi ifade ediyoruz. Bunun adımlarını atıyoruz. Eğer gerçekten o kredi gelirse mesela, 2020 Kasım ayında burası faaliyete geçecek. Ama kredide bir aksama yaşanması bile bu sürecin uzaması demektir. Az önce gördüğümüz gibi kirliliğin her geçen gün artması ömürden ömür götürüyor, Van Gölü’nün ömründen ömür çalıyor. Dolayısıyla hepimizin ömründen ömür çalınıyor. Bu anlamda hiç kimse sorumluluktan kaçmamalıdır. Denizimizi hep birlikte kirletiyoruz, hep birlikte sorumluluk almak zorundayız. Buradaki bütün sivil toplum örgütleri, bütün kurumlar, kuruluşlar, belediyeler ve burada yaşayan her canlının sorumluluk üstlenmesi gerekiyor. Bu bilinçle biz yaklaşıyoruz. Ve üzerimize düşeni sonuna kadar amasız fakatsız, istisnasız uygulamaya, adım atmaya hazır olduğumuzu bir kez daha yineliyorum, ama kamuoyunun da duyarlılık göstermesini bekliyoruz.” 

ÇEVRECİLERİN TALEBİ

Konu ile ilgili olarak Van Çevre ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği Başkanı Ali Kalçık ile Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel de görüşlerini dile getirdi. 

Yeni arıtma tesisinin sadece yüzde 10’unun yapılabildiğine dikkat çeken Kalçık, tüm kaynakların bu tesisin tamamlanmasına yönlendirilmesi ve bir an önce bitirilerek faaliyete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan Özel de, Ankara’nın da harekete geçirilerek, siyasetin de katkısını alarak konunun sadece Van Gölü olarak yaygın, yerel ve sosyal medyada yer almasını, Van Gölü ile ilgili sorunun çözümü için Bitlis de dâhil edilerek topyekûn bir el birliği, gönül birliği oluşturulmasını önerdi.

GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİNDEKİ İNCELEME

Özgökçe Ertan ve beraberindeki heyet daha sonra Özalp yolu üzerinde bulunan ve yapımı süren Katı Atık Entegre Geri Dönüşüm ve Elektrik Üretim Tesisleri ve Doğa Atık Sterilizasyon Tesisi’nde inceleme yaptı.  

Tesisi gezen Özgökçe Ertan, işleyişle ve süreçle ilgili yetkililerinden bilgi aldı.

Yetkililer, tesisin enerji üretiminin en geç önümüzdeki Kasım ayında, 1 yılın sonunda da yeni tesislerin tamamlanacağı bilgisini verdi.

Tesislerde yapılan imcelemenin ardından heyet verilen yemeğe katıldı ve sonra dağıldı.

Prestij Haber: Adil HARMANCI

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.