banner252

Tüm zamanların en yüksek sayısı

Van için yarım asırlık bir beklenti olan ve geçtiğimiz yıllarda yeniden modernize edilen Kapıköy Gümrük Kapısı’nın rakamları sevindiriyor.

Tüm zamanların en yüksek sayısı

Van için yarım asırlık bir beklenti olan ve geçtiğimiz yıllarda yeniden modernize edilen Kapıköy Gümrük Kapısı’nın rakamları sevindiriyor.

Adnan Çelik
Adnan Çelik
28 Ocak 2020 Salı 11:37
Tüm zamanların en yüksek sayısı

Van için yarım asırlık bir beklenti olan ve geçtiğimiz yıllarda yeniden modernize edilen Kapıköy Gümrük Kapısı’nın rakamları sevindiriyor. Van ve Kapıköy gibi bir kapı için her ne kadar rakamlar yeterli olmasa da, artışın olması ümit var dedirtiyor. 

Avrupa’yı Asya’ya bağlayan kapı olan Kapıköy Gümrük Kapısı 100 milyonluk yatırım ile yeniden modernize edildi. Bölge’nin ve Türkiye’nin önemli geçiş kapılarından bir tanesi olan ve İran gibi büyük bir potansiyelin giriş-çıkış kapısı olan Kapıköy, tüm bu avantajlara rağmen çok iyi kullanılamıyor. Ticaret ve turizm anlamda Türkiye’ye katma değeri yüksek olan Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan yolcu giriş-çıkışları yüzde 65 oranında arttı. Doğu Anadolu Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü, 2019 yılında dış ticaret hacminin bir önceki yıla göre yüzde 25.5, yolcu giriş çıkışlarının ise yüzde 29.1 oranında arttığını duyurdu. Bu artış Van gibi potansiyeli yüksek ve Kapıköy gibi önemli bir kapı için yeterli olmazsa da, modern hale geldikten sonra rakamların sürekli artış göstermesi sevindiriyor. Ancak Kapıköy için yeni hedefler arasında, kapının 24 saat esaslı çalışması ve transit geçişine açık olması gerekiyor. Artışla ilgili görüştüğümüz kentin dinamikleri de rakamları yorumladı...

‘DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ’NDE AÇIKLANDI

Doğu Anadolu Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğünden 26 Ocak Dünya Gümrük Günü nedeniyle yapılan açıklamada, “1953 yılında kurucu üye olarak katıldığımız Gümrük İşbirliği Konseyi, 1994’ten bu yana Dünya Gümrük Örgütü çatısı altında faaliyet göstermektedir. Dünya ticaretinin yüzde 98’ini temsil eden bu yapı, 150 ülke gümrük idaresini bir araya getirmekte, bu yönüyle gümrük uygulamaları açısından küresel düzeyde temel ilke ve kuralları belirlemektedir. Gümrük İşbirliği Konseyi’nin 67 sene evvel 26 Ocak’ta yapılan ilk toplantısını hatırlamak ve gümrüklerin işleyişi hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla 26 Ocak, Dünya Gümrük Günü olarak kutlanmaktadır. 26 Ocak Dünya Gümrük Günü kutlamaları her yıl farklı bir tema belirlenerek kutlanmaktadır. Dünya Gümrük Örgütü’nden (DGÖ) alınan yazıda, 26 Ocak 2020 haftasında gerçekleştirilecek Dünya Gümrük Günü kutlamaları temasının bu yıl ‘İnsanoğlu, Refah ve Gezegenimizin Sürdürülebilirliğinde Gümrükler’ sloganıyla toplumsal, sağlık, ekonomik ve çevresel ihtiyaçların eylemlerimizin merkezinde yer aldığı, sürdürülebilir bir gelecek için gümrüklerin katkısı olduğu belirtilmiştir.” İfade edildi.

TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK SAYISI

Gümrük idarelerimizde hem fiziki olarak hem de uygulama bakımından yeniliklerin sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, şöyle denildi: “2016 yılında tamamlanıp hizmete açılan Esendere Gümrük Kapısı ve 2019 yılında tamamlanıp hizmete açılan Kapıköy Gümrük Kapısı ile İran’a açılan gümrük kapılarımız yenilenmiştir. Bölge müdürlüğümüzün dış ticaret istatistiklerine bakıldığında, 2019 yılında dış ticaret hacminin bir önceki yıla göre yüzde 25.5 oranında artarak 122 milyon 900 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Bölge müdürlüğümüze bağlı kara hudut kapılarımızdan 2019 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 29.1 oranında artarak toplam 2 milyon 36 bin 564 yolcu giriş çıkışı gerçekleşmiştir. Bölge olarak tüm zamanların en yüksek sayısına ulaşılmıştır. Özellikle Kapıköy Gümrük Kapısından yolcu giriş çıkışları yüzde 65 oranında artarak 1 milyon 60 bin olarak gerçekleşmiştir. Bölge müdürlüğümüze bağlı kara hudut kapılarımızdan 2019 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 5.8 oranında artarak toplam 135 bin 263 araç giriş-çıkışı gerçekleşmiştir. Kaçakçılıkla mücadele en fazla önem verdiğimiz faaliyetlerimizden biridir. Bu alanda alınabilecek tüm tedbirleri alıyoruz. Bu bağlamda 2019 yılında 17 milyon 870 bin TL kaçak yakalama olayı gerçekleşmiştir. Bakanlığımızın tüm iş ve işlemlerinde şeffaflık ve takip edilebilirliğin sağlanması, coğrafi kısıtları ortadan kaldırarak farklı yerlerdeki ihalelere internet üzerinden teklif verilmesi sağlanarak, eşya ve araç tasfiyesi hızlandırılmış, e-ihale uygulamasıyla 2019 yılında 511’i araç satışı olmak üzere toplamda 11 milyon 954 bin TL satış hasılatı gerçekleştirilmiştir.”

ÖZGÖKÇE: ESKİ RAKAMLARI YAKALAYAMAYIZ

Açıklanan rakamları gazetemize değerlendiren Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, “2015 yılındaki İranlı turist potansiyelini 2020 yılında yakalamamız mümkün değil. Çünkü İran şuan ciddi bir gerginlik yaşıyor. İran, ABD ile soğuk savaş içinde. Şu an çarşı-pazarda İranlı göremiyoruz artık. Biz Vanlı otelci ve turizmciler olarak, iç pazara yöneldik. 1 Şubatta Emitt Fuarında olacağız ve ayrıca İstanbul’dan tur operatörlerimizi Van’da ağırlayacağız.” Dedi.

MODERNİZASYONUN ÖNEMLİ BİR YERİ VAR

Gazetemize konuşan Van Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Mehmet Aslan’da şöyle konuştu: “Dış Ticaret Müdürlüğü’nün açıklamasına göre, son dönemlerde Kapıköy Gümrük Kapısı’nda yolcu giriş çıkışlarında %65 civarında bir artış var. Bu çok güzel bir haber. Bu da demek oluyor ki Kapıköy Gümrük Kapımız modernize edilen, ciddi bir yatırım yapılan, uluslararası standartlara çıkarılan, 7-24 esaslı tavsiyeye göre çalışabilecek bir kapasite de olan ve geleceğe hizmet veren, Türkiye’nin en iyi, en modern kapılarından biri olan, bu yatırımımızın giderek işlevini arttırması. Çok aktif bir şekilde misafirlerini arttırarak devam ettirmesi, elbette ki özellikle, hem ülkemiz, hem bölgemiz, hem de ilimiz için çok güzel bir gelişmedir. Gümrük kapısında giriş-çıkış ne kadar artarsa, bu bizim ticaret hacmimizin, dolayısıyla turizm konseptimizin, ekonomik yapımızın o kadar iyiye gittiğini, geliştiğini ve iyi şeyler olduğunun göstergesidir.”

“İYİ DEĞERLENDİRMEMİZ GEREKİYOR”

Aslan konuşmasının devamında, “Sanırım bu giriş-çıkışların artmasının sebepleri de Doğu Beyazıt’taki gümrük kapımızın yenilenmeye gitmesi. Belli bir süre orası kapalı kalacak. Oranın kapalı kalması demek, oranın yükününde Kapıköy Gümrük Kapısı ve Esendere Gümrük Kapısına yüklenmesi demek. Bizim bu fırsatı iyi bir şekilde değerlendirmemiz lazım. Bizler Gürbulak Sınır Kapısını kapalı kaldığı süre boyunca bizler Van ili olarak, hem vatandaşlar olarak hem de buradaki halk olarak, esnaf-tüccar olarak ve yönetimler olarak. İdari, bürokratik makamlar olarak, biz bunu iyi değerlendirip, bu hızla buraya gelecek olan insanları daha memnun edersek, buradaki ticaretin daha aktif bir şekilde hareketliliğini sağlayabilirsek. Şu an diğer kapının kapalı olmasından dolayı buraya gelen insanları bir daha oraya göndermeyiz demektir.” Şeklinde konuştu.

ASLAN: BİR ÜST SEVİYEYE ÇIKARIR

Sayının artmasıyla ilgili konuşan Başkan Aslan son olarak şunları söyledi: “İnsanlar bizden memnun kalırsa, gelecek olan misafirler, tüccarlar veya araçlar orayı transit güzergah halinde kullanacak olan tırlar, araçlar, onlarda aynı şekilde burada bizim bölgemizde, bizim güzergahımızda ve onun devamı olacak güzergahlardaki esnafımızdan, tüccarımızdan, lokantacımızdan, hepimizden memnun kalırlarsa o zaman bir daha o tarafa dönmezler. Bizim burayı aktif bir şekilde kullanırlar. İnşallah umudumuz İran tarafı da bu yük buraya bindiği vakit, dolayısıyla İran tarafı biraz daha işlevsiz ve hem fiziki mekanlar olarak, hem de yol kapasitesi olarak biraz düşük. Böyle bir yığılmaya karşı belki İran yönetimi de, İran tarafındaki makamları da baskı altına alarak, o tarafları İnşallah biran evvel yolların tamamlanıp bu kapı bu süreç içerinde inşallah tam kapasiteli ve tam randımanlı bir şekilde,  Dış Ticarete hizmet etme niteliğine kavuşur. Bizim ilimizin ticaretine, ekonomisine, ilimizin üretimine ve turizm kapasitesine artı bir değer katar. Bir hareketlilik kazandırıp, bir ivme yaratır. Bunun sonucu olarak ta bizim toplumumuzun, halkımızın refah seviyesini, yaşam standartlarını, yaşam kalitesini, İnşallah bir üst seviyeye çıkarır.”

 YENİ DOĞU GAZETESİ: AYCAN DOĞMAZ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.