Taşyapan'dan muhtarlarla istişare toplantısı

Vali İbrahim Taşyapan, muhtarlarla istişare toplantılarına Çaldıran ve Muradiye ilçeleriyle devam etti.

Taşyapan'dan muhtarlarla istişare toplantısı

Vali İbrahim Taşyapan, muhtarlarla istişare toplantılarına Çaldıran ve Muradiye ilçeleriyle devam etti.

Habervan Editör
Habervan Editör
29 Mart 2017 Çarşamba 16:45
Taşyapan'dan muhtarlarla istişare toplantısı

İl genelinde, başta güvenlik ve asayiş olmak üzere, ilçelerin belli başlı sorunları yanında, muhtarların talep ve görüşlerinin de dile getirildiği istişare toplantıları kapsamında ilk olarak Çaldıran’a giden Vali Taşyapan, Sosyal Hizmetler Merkezi’ndeki toplantı salonunda ilçede görevli 60 muhtar ile bir araya geldi.

Burada yaptığı konuşmada Van’ın 2014 yılında büyükşehir, köylerin de mahalle statüsü kazandığını hatırlatan Vali Taşyapan, devlet eliyle yürütülen bütün hizmetlerin görev bölüşümü mantığıyla yapılmakta olduğunu söyledi.

Yaşanan son gelişmeler üzerine kendisinin büyükşehir belediye başkanlığı, Çaldıran Kaymakamı Tekin Dundar’ın da ilçe belediye başkanlığı görevini üstlendiğini belirten Vali Taşyapan, heyecanla ve iş birliğine dayalı planlamalarla, kamu kaynaklarını kullanarak ilçeye daha iyi hizmet vermenin yollarını aradıklarını dile getirdi.

Ülkemizin öncelikli sorunlarından biri olan terörle mücadelede en önemli duraklardan birinin Çaldıran olduğunu vurgulayan Vali Taşyapan, “Devletimiz buralarda da terörle ve teröristlerle kararlılıkla mücadele ediyor. Geçen yıl Tendürek dağında çok sayıda şehit verdik. Terörle mücadelede önemli mesafeler aldık. Aynı zamanda bir serhad şehri olması nedeniyle Çaldıran’da sıkça karşılaşılan kaçakçı geçişleriyle de mücadelemiz sürmektedir. Bir yandan da kamu hizmetlerine karşı çıkan, bunları yapan ekiplere tuzaklar kurup yollarına mayın döşeyenler, okullarımızı yakanlar ve onların zihniyetleriyle de mücadele ediyoruz. Dağda eli silahlı gezen teröristi imha etmeye çalışıyoruz ama aslında ona yardım ve yataklık edenler de aynı kategoride olan kişilerdir” diye konuştu.

Türkiye’nin terörden 30 yıldır büyük zararlar gördüğünün altını çizen Vali Taşyapan, “Hepimiz görüyoruz; burada insanlarımızı bu beladan kurtarmak için devletimiz büyük mücadeleler veriyor. Akamete uğratılan çözüm sürecinin ardından devletimiz kendisine yeni bir konsept belirledi ve bundan sonra teröriste, terörle uğraşanlara, teröre destek verenlere şefkat ve merhamet göstermeyeceğini ilan etti. Diğer taraftan işinde gücünde, devletimizin yanında olan ve teröristle iş birliği yapmayan vatandaşlarımıza her türlü desteği verme kararlılığında olduğunu da açıkladı” dedi.

Çaldıran’da turizmden tarım ve hayvancılığa kadar pek çok faaliyetin yapılmasına uygun koşulların varlığına işaret eden Vali Taşyapan, tüm bu faaliyetlerin yürütülmesinin, güvenliğin tam anlamıyla sağlanmasına bağlı olduğuna dikkat çekti.  

Güvenliğin yalnızca asker ve polis eliyle de sağlanamayacağını ifade eden Vali Taşyapan şunları söyledi: “Güvenlik, insanlarımızın desteğiyle sağlayabileceğimiz bir atmosferdir. Ülkemizde yaşanan son gelişmeler ışığında terör örgütlerinin iplerinin kimlerin elinde olduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Kendi ülkemizi memleketimizi beldemizi köyümüzü korumak, ancak oraya sahip çıkmakla olur. Kötü niyetli insanları oralardan temizlemekle olur. Hiçbir şey insandan daha değerli değildir. Her şey insan içindir. İnsanın güvenliği de en önemli konudur. Ülkemiz ve topraklarımız değerli varlıklarımızdır. Bu varlıkların kıymetini bilmemiz gerekir.”

Ülkemizin yeni bir dönemin eşiğinde olduğunu söyleyen Vali Taşyapan, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek Anayasa değişikliğine yönelik halk oylaması hakkında ise şu ifadeleri kullandı: “Bir anayasa değişikliğini oylayacağız ve bu oylama yakın bir zamanda gerçekleşecek. 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasında kurulacak sandıkların güvenliğine değinmek istiyorum. Burada emniyetimiz ve jandarmamız gerekli çalışmaları zaten yapmaktadır. Muhtarlarımız da birer kamu görevlisi, köyün ileri geleni ve köyün bir adım önünde gidenleri olarak, bu süreçte köylerinde olan bitenden, devlet adına haberdar olacak ve yetkililerle irtibatı sağlayacaklardır. Köylerimize yoğun hizmet götüren birimlerimizi bugün buraya getirdik. Burada başka konular da konuşacağız ama ülkemizin huzuru, güvenliği olmazsa bunların hiçbirinin anlamı olmaz. Birileri köyünüze gelip bilginiz dışında istediği her şeyi yapamaz. Köyle ilgili bilgi toplayamaz. Köylünün hiçbir şeyini sorgulayamaz. Sizin, gerektiğinde güvenlik kuvvetleriyle iş birliği yaparak ilgili kişiler hakkında gereğini yapma, kötü niyetli kişilere destek verenleri de sorgulama yetkiniz vardır. Buralarda artık kötüye ve kötü niyetlilere fırsat vermeyeceğiz ve kötülerin hiçbir yardıma ulaşmasına müsaade etmeyeceğiz. Köylerimiz teknolojik imkanlar sayesinde artık çok uzak yerler değil. Buralarda huzur ve güvenlik olursa yaşamanın bir anlamı olur. Biz bu doğrultuda köylerimizin güvenliğine önem veriyoruz. Güvenlik güçlerimizin tüm imkanları bugün her yere ulaşabilecek seviyededir. Artık hiçbir yer uzak değildir.”

Muhtarların her zaman devletin yanında ve onunla iş birliği içerisinde olması gerektiğini söyleyen Vali Taşyapan, “Devlet ve millet arasındaki köprü vazifenizi en iyi şekilde yapmanız gerekir. Vatandaşa hizmet etmek hepimizin görevidir. Bizler öncelik sırasına göre belli hizmetleri getirmenin gayretindeyken, sizler de görev süreniz içerisinde mahallenize hizmet talep etmenin gayreti içerisinde olacaksınız. Hizmetlerde öncelik sırasını gözetmemiz lazım. Bu doğrultuda kaymakamlarımız sizlerle daha sık bir araya gelmekte, bizler de zaman zaman görüşmekteyiz. Talepleriniz her zaman dinlenmektedir. Önümüzde bahar ve yaz var. İnşallah bu bahar ve yazda hem ülkemiz terörle mücadeleyi en etkin şekilde sürdürecek hem de buralardaki hizmetlerimizi kesintisiz bir şekilde devam ettireceğiz. Mücadelemiz topyekûn bir mücadeledir. Ülkemizin kötülüğüne yönelik bir olaya ses çıkarmıyorsak bu mutlaka bir gün bize de tesir eder” şeklinde konuştu.

Daha sonra muhtarlara söz hakkı veren Vali Taşyapan, ilçe kaymakamı Tekin Dundar ile birlikte, ilçenin içme suyu, sağlık ocağı, yüksek okul binası, enerji nakil hatları, asfalt yol ve drenaj konularındaki taleplerini dinleyerek, beraberinde ilçeye giden il müdürleri ve yetkililere gerekli talimatları verdi.

Muhtarlarla istişare toplantısının ardından, Altıyol Mahallesi’ne geçen Vali Taşyapan ve beraberindekiler, Çaldıran İlçe Emniyet Müdürlüğü personelinin kendi imkanlarıyla Altıyol ilk ve ortaokulu içerisinde hazırladığı ‘Şehit Binbaşı Kıvanç Cesur Kütüphanesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış sonrasında öğretmenler odasında okulda görevli eğitim kadrosuyla bir süre sohbet eden ve kendilerine başarı dileyen Vali Taşyapan daha sonra ilçedeki jeotermal tesislerine geçerek incelemelerde bulundu. Jeotermal enerjiyi kullanarak oluşturulan seralarda domates yetiştiriciliği yapan firma yetkilileri Veli Akdağ ve Şefik Ensari ile birlikte seraları gezen Vali Taşyapan, sıcak suyu bu şekilde değerlendirerek -40 dereceye varan sıcaklıklarda ürün yetiştiren Akdağ ve Ensari’yi cesaretleri ve başarıları nedeniyle tebrik etti.

Çaldıran ilçesindeki temaslarını tamamladıktan sonra beraberindekilerle Muradiye’ye geçen Vali Taşyapan, burada da halk kütüphanesi konferans salonunda, ilçede görevli 48 mahalle muhtarı ile istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Fatih Çelikel ile birlikte muhtarların elektrik, yol, taşımalı eğitim, sulama kanalı ve mera alanlarıyla ilgili taleplerini dinleyen Vali Taşyapan, iletilen sorunlarla ilgili olarak ilgili kurum yetkililerine gerekli talimatları verdi.

Burada yaptığı konuşmada da muhtarlarla görev ve sorumlulukları, terör, asayiş ve güvenlik konularına dair görüşlerini paylaşan Vali Taşyapan, referanduma ilişkin beklentilerini de sıraladığı muhtarlara; bütün mahallelere öncelik ve önem sırasına göre hizmet götürüleceğini bildirdi.

Devletin her mahalleye hizmet götürmek için çalıştığını kaydeden Vali Taşyapan, “Devletimiz, bütçeye göre talepleri değerlendirip, başka hiçbir kıstas koymadan, ihtiyaç, aciliyet ve daha çok insana ulaşma durumunu göze alarak hizmet getirme çalışmalarını sürdürmektedir. Sözle lafla değil icraatlarla da inşallah bunu göstereceğiz. İnşallah hepimiz için iyi bir hizmet yılı olur. Köylerinize, mahallelerinize selamlarımızı iletin” ifadelerini kullandı.

Vali İbrahim Taşyapan’ın Çaldıran ve Muradiye’de gerçekleştirdiği muhtarlarla istişare toplantılarına, ilçe kaymakamları, il emniyet müdürü, il jandarma komutanı, DSİ, VEDAŞ, milli eğitim, gençlik hizmetleri ve spor, sağlık, gıda tarım ve hayvancılık il müdürleri, il müftüsü, ilçe müdürleri ve diğer yetkililer katıldı.

Son Güncelleme: 29.03.2017 17:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.