SP, bu kez de kan bağışı için çağrıda bulundu

Pandemi sürecinden bu yana sık sık virüsle mücadele, alınması gereken tedbirler ve öneriler paylaşan Saadet Partisi bir kez da kamuoyuna çağrıda bulundu.

SP, bu kez de kan bağışı için çağrıda bulundu

Pandemi sürecinden bu yana sık sık virüsle mücadele, alınması gereken tedbirler ve öneriler paylaşan Saadet Partisi bir kez da kamuoyuna çağrıda bulundu.

Adnan Çelik
Adnan Çelik
14 Eylül 2020 Pazartesi 12:56
SP, bu kez de kan bağışı için çağrıda bulundu

Vekillikleri ve belediye başkanlarını hep Ak Parti ve HDP paylaşsa da Van’daki muhalefet partileri kentle ilgili konularda hiçbir zaman geri durmuyor. Bir çok konuda ses veren, sürece ortak olan ve çözüm talepleri yapan partiler bu anlamda takdir alırken Saadet Partisi Van İl Başkanlığı bu konuda ısrarcı ve her hafta kentin önemli konularını öne çıkaran ve çözüm talep eden açıklamaları ile dikkat çekiyor.

Son 20 yılda Van’da hem milletvekilliği hem de belediyelerin yönetimin konusunda sadece iki parti sorumluluğu alıyor: Ak Parti ve HDP. İki parti arasındaki yönetim yarışı sürerken diğer diğer partiler ise Temsiliyet konusunda bir türlü beklentilerini gerçekleştiremiyor. Buna rağmen Van ile ilgili hassasiyetlerini devam eden muhalefet partileri Van konusunda ses yüksletmeye devam ediyor. Başta Saadet Partisi olmak üzere Hüda-Par, Cumhuriyet Halk Partisi, Gelecek Partisi gibi partiler kentin önemli konularında ses yükseltmeye ve çözüm önerisinde bulunuyor. Sadece seçim süreçlerinde değil, her dönem kentle ilgili plan, proje ve toplumun genelini ilgilendiren konularda en çok konuşan parti ise Saadet Partisi olarak öne çıkıyor. Her hafta kentin önemli bir konusu ile kamuoyuna seslenen SP Van İl Başkanlığı, kentin yöneticilerine, siyasilerine, idarecilerine ve zaman zaman da kamuoyuna sesleniyor. Bir türlü çözülmeyen konularda çözüm talebinde bulunan SP, toplumsal konulardaki hassasiyetini eksik etmezken pandemi sürecinde de en çok çağrı yapan parti oldu. Daha önce de vaka artışları konusunda açıklamalarla gündeme gelen Özay İlhan başkanlığındaki SP’nin bu hafta yaptığı toplantısındaki çağrısı ise vaka sayısının patladığı Van’da kan bağışı yapılması oldu. Hastalığı yenenlerin yapması gereken kan bağışı için çağrıda bulunan SP, bu konuda kan verilmesi için teşvikte bulunulması önerisini de sundu.

“SAADET PARTİSİ MESELEYİ YAKİNEN TAKİP EDİYOR”

Her hafta kentin önemli bir konusunu konuşmak, değerlendirmek ve çözüm önerisinde bulunmak için kamuoyuna seslenen Saadet Partisi Van İl Başkanlığı’nın bu haftaki gündemi yine Covid-19 (Koronavirüs) oldu. İl Başkanı Özay İlhan ve yönetiminin düzenli olarak gerçekleştiği toplantıda kan bağışı çağrısı yaptı. “Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak Coronavirüs Salgının başladığı ilk günden itibaren Pandeminin seyri ve etkileriyle alakalı olarak Sosyal İşler Başkanlığımızca mesele yakinen takip edilmektedir.” Denilen açıklamada, pandemi ile ilgili hem yöneticilere hem de kamuoyuna çağrı yapıldı.

“ARTIŞTAN EN ÇOK ETKİLENEN İLLERDEN BİRİSİ VAN”

Açıklamada hastalığın seyri ve Van’daki ciddi artışa da dikkat çekilirken konu ile ilgili olarak, “Dünya Sağlı Örgütü(DSÖ) Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde çıkan yeni koronavirüs hastalığını (Covid-19) 30 Ocak 2020’de “Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu” ardından 11 Mart 2020 tarihinde pandemi ilan ettiğinden beri yaklaşık 9 ay geçti. Sokağa çıkma yasaklarının başladığı tarihten yasakların kaldırıldığı tarihe kadar vaka sayılarında büyük bir düşüş sağlanmıştır. Ancak AVM'ler ile turistik bölgelerdeki otellerin açılması, Kurban Bayramında da herhangi bir tedbir alınmaması sonucu vakalar hızlı artmıştır. Bu artışlardan en çok etkilenen illerden birisi de Van'dır.”

ARTIŞ İÇİN ‘TEDBİRSİZLİK” DEDİLER

“Doğu Anadolu'nun cazibe merkezlerinden biri olan Van ne yazık ki ilgili yetkililerin yeterli önlem almaması sonucu vaka sayısı birden iki katına çıkmış olup vaka artış hızı sıralamasında 81 il arasında ilk sıralara çıkmıştır. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca'nın 10.09.2020 tarihinde Van ziyareti sonrası yaptığı basın açıklamasında: ‘Son ay Van’da vaka sayımızda yüzde 100’e varan, son hafta ise yüzde 17 oranında artış yaşandı. Van da yatak doluluk oranı yüzde 53, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 74, solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 25'tir.’ şeklinde basın açıklaması yapmış bu açıklama ile beraber tedbirsizliğin geldiği boyutu da açıklamıştır.”

VAN’DAKİ ARTIŞIN GEREKÇELERİNİ BÖYLE SIRALADILAR

“Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak yaptığımız araştırmalar sonucunda Van'daki vakaların artış gerekçesi olarak; Yasakların kalkmasıyla beraber AVM'ler, kurumsal marketler vb. halka açık yerlerde tedbirler yetersiz kalmakla beraber bu tür yerlerde ilk günlerdeki denetimler uygulanmamaktadır. Halk otobüsleri, minibüs, taksi vb. toplu taşıma araçlarında vatandaşlar doluluk sebebiyle ayakta yolculuk etmektedir. Maske takılması ile ilgili yeterli derecede kontrol yapılmamaktadır. Hasta yakınları ile ilgili filyasyon çalışmaları yeterince yapılmamaktadır. Hastalara ilaç verilerek evde tedavi şeklinde baştan savma bir tedbir uygulanmaktadır. Evdeki hastaların dışarı ile temaslarının kontrol altına alınmasına ilişkin herhangi bir tedbir mevcut değildir. Sağlık bakanlığı bu süreçten elini çekmiş kurtarabildiklerini kurtarmak şeklinde bir politika izlemektedir.”

VATANDAŞA KAN BAĞIŞI ÇAĞRISI

Son dönemlerde vakaların artması ile birlikte kan bağışının ciddi seviyelere çıktığı Van için immün plazma kan bağışı çağrısı da yapan SP il başkanlığı bu konuda teşvik talebinde de bulundu: “Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak yetkililere sesleniyoruz; Van'daki hızla artan vakalar için acil önlemler alınmalıdır. Van'daki yoğun bakım hastaları için İMMÜN PLAZMA BAĞIŞI konusunda ciddi bir eksiklik söz konusudur. Yapılması gereken Kızılay başta olmak üzere sağlık kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve basın yayın örganlarımız aracılığıyla covid-19 geçirmiş ve yeterli şartları taşıyan vatandaşların Kızılaya başvurması ve İMMÜN PLAZMA BAĞAŞİ yapması konusunda teşvik edilmelidir. Vatandaşlar gerek çevrelerinden gerek sosyal medyada İMMÜN PLAZMA BAĞIŞI konusunda çağrı yapmaktadır.”

ATILMASI GEREKEN ADIMLARLA İLGİLİ ÖNERİLER SUNULDU

Öte yandan daha önce yapılan çağrılara ek olarak bir kez daha atılacak adımlara dair önerilerde bulunan SP il başkanlığı, konuyla ilgili olarak: “Daha önce de belirttiğimiz gibi ilimizde çürümeye terk edilmiş Adliye Lojmanları pandemi süresi boyunca hastahanelerin ek binası şeklinde Sağlık Bakanlığının hizmetine sunulmalıdır. Filyasyon çalışmaları daha sıkı denetimler altında ele alınmalı gerekirse gönüllüler de bu sürece dahil edilmelidir. Halkın yoğun olarak kullandığı alanlar denetim altına alınmalıdır. Kamu personeli ve özel sektörde çalışanlar mümkün olduğunca evden çalışmalı. Kurum ve kuruluşlardaki hizmetler zaruri sayıda personelle dönüşümlü olarak verilmeli mesai başlangıç ve bitişleri farklı saatlere alınarak şehir merkezindeki yoğunluk azaltılmalıdır. Pandemi yönetimi şeffaf olarak bilimsel veriler ışığında halkın ve sağlık çalışanlarının sağlığını koruyarak yürütülmelidir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.