Korona Virüsünün İlacını Bulduğunu İddia Eden Kişi Hakkında İnceleme

Van İl Sağlık Müdürlüğü Korona Virüsünün İlacını Bulduğunu İddia Eden Kişi Hakkında İnceleme Başlattı

Korona Virüsünün İlacını Bulduğunu İddia Eden Kişi Hakkında İnceleme

Van İl Sağlık Müdürlüğü Korona Virüsünün İlacını Bulduğunu İddia Eden Kişi Hakkında İnceleme Başlattı

Adnan Çelik
Adnan Çelik
05 Mart 2020 Perşembe 19:04
Korona Virüsünün İlacını Bulduğunu İddia Eden Kişi Hakkında İnceleme

 Van’da hekimlik yaptığını, Kanser ve birçok hastalık türünü tedavi ettiğini ve korona virüsü ilacını bulduğunu iddia eden Mehmet Kasım ALAGEYİK hakkında; Ulusal, yerel iletişim araçlarında yer alan haberler üzerine Van İl Sağlık Müdürlüğü harekete geçti. Van İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı tarafından yerinde inceleme yapılarak sahte hekim hakkında inceleme başlatıldığı belirtildi.

M.K. Alageyik hakkında hasta tedavi etmek veya tabip unvanı takınmak, ilaç hazırlama belgesi ve diploması olmadığı halde ilaç hazırlamak, ayrıca bu iş ve işlemleri hijyenik olmayan koşullarda yapması nedeniyle inceleme başlatan İl Sağlık Müdürlüğü iş yerinde yaptığı incelemeler sonrası şahıs hakkında tutanak tutarak yasal işlem başlattı.

Van İl Sağlık Müdürlüğü; Sağlık Hizmetleri-İlaç ve Eczacılık Birimleri tarafından Kanser ve birçok hastalık türünü tedavi ettiğini ve korona virüsü ilacını bulduğuna dair ulusal ve yerel internet haber sitesinde çıkan haberler üzerine adı geçen iş yerine yapılan denetimde dükkân sahibi Mehmet Kasım ALAGEYİK haberde adı geçen ilaçları “üretip satmadığı ve internet üzerindeki haberin bir şakalaşma üzerine yapıldığını” beyan etmiştir.

İl Sağlık Müdürlüğünce yapılan denetimde adı geçen Aktar ve Baharatçının iş yerinin sağlık ve hijyen kurallarına uygun şekilde faaliyet göstermediği, Bitkisel ilaçların hijyen kaidelerine uygun ortamda hazırlanmadığı, Bitkilerin uygun koşullarda muhafaza edilmediği, İzinsiz satışı yapılan ürünlerin olduğu, yasal mevzuatta belirtilen usul ve esaslara aykırı davranıldığı gibi sorunlar tespit edilmiş olup konu Sağlık Bakanlığımızın ilgili birimlerine iletilmiştir.

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından yasal olmayan tıbbî müdahalelerin, niteliği itibariyle insanın yaşamı ve vücut dokunulmazlığı üzerinde tehlike yaratmaya elverişli bir faaliyet alanı olduğunu ve süistimallere açık olduğunu belirterek bu tarz haberlerin hukuka uygunluk durumundan yoksun olduğu bu fiilin niteliğine göre ilgili mevzuat hükümleri gereğince yasal işlem başlatıldığı ve bu tarz haberlere itibar edilmemesi gerektiği belirtilmiştır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.