Kent estetiğini bozan 83 yapı için yıkım çalışması

Van Büyükşehir Belediyesi, kent estetiğini bozan 83 yapının yıkılması için çalışma başlattı. 

Kent estetiğini bozan 83 yapı için yıkım çalışması

Van Büyükşehir Belediyesi, kent estetiğini bozan 83 yapının yıkılması için çalışma başlattı. 

Habervan Editör
Habervan Editör
10 Kasım 2017 Cuma 15:34
Kent estetiğini bozan 83 yapı için yıkım çalışması

Van’ın kent estetiğini bozan ve tehlike arz eden yapılarla mücadele kapsamında çalışmalarını sürdüren Fen İşleri Daire Başkanlığına bağlı Kent Estetiği Şube Müdürlüğü, 83 betonarme ve kerpiç yapının yıktırılması için çalışmalarını hızlandırdı. Çalışma kapsamında özellikle 2011 Van depreminde hasar gören binalar ve tek katlı metruk yapılar tek tek tespit edilerek kayıt altına alındı. İpekyolu, Tuşba ve Edremit ilçelerinde tehlike arz ettikleri tespit edilen binalar, ev sahiplerinden gerekli izin alındıktan sonra Büyükşehir Belediyesinin bünyesinde oluşturulacak yıkım ekipleri tarafından yıkılacak.

Kent Estetiği Müdürlüğünün inceleme ekipleri, yine çalışma kapsamında tespit edilen eksiklikleri ilçe belediyelerine de bildirecek.

Son Güncelleme: 10.11.2017 15:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ihsan 2017-11-10 20:21:41

İşte bu. Şehrimizi köy görünümüne sokan tüm bu ve benzeri yapılar, moloz ve hafriyat yığınları, çamurlu ve toprak yollar artık bertaraf edilmeli. Belediyeler ve ilgili tüm kurumlar gözünü açmalı, on yıllarca bu şehrin köy gibi kalmasına neden olan uyuşukluk, vizyonsuzluk, plansızlık, projesizlik son bulmalı. Van hak ettiği yerde değil. Doğa, tarih, güneş ve gölün; hepsinden de önemlisi genç nüfusunun verdiği/ vereceği muazzam potensiyeli değerlendirmiyor. Yeri gelmişken birkaç öneri yapacağım. Dilerim memlekette önerilere açık kurum amirlerimiz vardır. Çünkü yıllar yılı her gelen bildiğini okudu, kafasına eseni yaptı, işine geleni hayata geçirdi.

ÖNERİLER:
1) Ulu Cami önünden geçen caddede refüj çalışması yapılıyor. Belki bir nebze yol ve kaldırım işgali son bulur. Ancak Belediye refüjü üç veya dört metre dgenişleteceğine , bir-bir buçuk metre yapıp oradaki daracık kaldırımları genişletse yayaların o bölgede daha rahat dolaşmasını sağlar. Ancak o civarlardaki hiçbir kaldırıma esnaf tarafından eşya ve malzeme konulmamalı. Belediyenin sayın yetkilileri iş işten geçmeden refüjü daraltıp kaldırımı genişletiniz. Çünkü birçok insan bunu istiyor.
2) Çarşıdaki tüm cadde ve sokaklarda kaldırım işgaline son verilsin. Zabıta teşkilatı acz ve ihmal içine düşmemeli. Bu kronik sorunu çözünüz.

3) Kent içindeki ve mahallelerdeki yollar bu on beş gün içinde topyekün kontrol edilmeli. Tamamı asfalt gerektiren yollar ile yama ve dolgu gerektiren tüm yollar kış öncesi hazır hale getirilsin.

4) Kış öncesi tüm kaldırımlarda bakım, yenileme ve tamiratlar yapılmalı.

5) Toplu taşıma araçlarını bekleyen vatandaşların yağıştan, rüzgardan ve soğuktan korunması için ilde kaç adet yolcu bekleme durağı varsa kontrol edilip eksikleri giderilmeli.

6) Şehir içindeki ahır ve ağıllar şehir dışına taşınılmalı. Kent içinde, Binlerce kişinin yaşadığı mahallelerin orta yerinde hayvancılık ve besicilik yapılmaz. Şehri kokutmaya, çevredeki komşuları ve diğer vatandaşları rahatsız etmeye kimsenin hakkı yok.
7) Şehrin giriş noktaları bir Büyükşehire yakışır güzelliğe sahip olmalı.

Avatar
İhsan Van 2017-11-10 20:58:39

8) Bitlis istikametinden Edremit girişi, Erciş istikametinden Tuşba girişi, Özalp istikametinden Tuşba girişi, Hakkari istikametinden Edremit ( Kurubaş) girişi çevre düzenlemesi, yol kaldırım ve refüj düzenlemesi ile yol etrafında oluşturulacak modern ve göz alcı manzara ve düzenlemelerle bir Büyükşehire yakışır olmalı. Kent girişleri bir şehrin simgesidir. Gerek hava yolu, gerek kara yolu, gerekse de iskele ve liman girişleri nasıl bir şehre giriş yaptığınızın göstergesidir. Ve o şehrin iyi yönetilip yönetilmediği biraz da buralara bakarak anlaşılır.

9) Aynı şekilde bir şehirde, hele de bir BÜYÜKŞEHİRde büyük, modern ve ihtişamlı OTOGAR yoksa orada belediyenin varlığından söz edilemez Bir belediyenin öncelikli görevlerinden biri de o kentin, diğer şehirlerle, çevredeki ilçe ve köylerle olan ulaşım ve iletişimin kalbi/ merkezi olan terminaller/ otogarlar inşa etmektir. Yazık değil mi, Van gibi dinamik bir kent, yüz binlerce turist ağırlayan bir ken t, otuz bin üniversite öğrencisinin yaşadığı bir kent, on binlerce çalışanın olduğu bir kent, civar il ve ilçelerin sağlık ve eğitim merkezi konumundaki bir kent, İran ve Asya ülkelerine geçiş kapısı olan bir kentte modern, geniş ve devasa bir otogar olmaz mı? Belediyeler vizyonunu ve projelerini gözden geçirmeli değil mi?

10) Edremit sahil projesi daha hızlı yürütülerek, Çiçekli' den Üniversite' ye kadar bütün sahil boyunca yürütülmeli. Van, kendi adıyla anılan gölüyle buluşturulmalı. Göl kıyısından beş yüz metre içeriye doğru tüm kıyı boyunca ev ve şahıs arazileri istimlak edilerek Çiçekli- Üniversite arasındaki her noktadan göl keyfi ve göl manzarası olanağı sağlanmalı. Bu projeler kentte istihdama olanak sağlayacak, esnafların iş ve kazançlarına da bereket getirecektir. Aynı şekilde şehir güzelleşecek, iç ve dış turizmimize canlılık gelecek. Oralarda olusturulacak eğlence ve dinlence mekanları, otel ve işletmeler, tesis ve restoranlar, spor merkezleri kentin ve ülkenin ekonomisine de canlılık getirecek.Böyle bir mega proje kaç on milyona veya yüz milyona mal olursa olsun mutlaka düşünülmeli, projelendirilmeli, vatandaşlara müjdesi verilmeli ve projeye başlanmalı. Dilerim kentimizin mülki ve mahalli idareleri, ilgili kurum ve yöneticileri bu öneriyi gündemlerine alırlar.

Avatar
ihsan 2017-11-10 21:48:15

11) Van Kalesi ve etrafı, müze binası ve etrafı mutlaka göz alıcı bir çehreye büründürülerek btirilmeli. Başlanan küçük- büyük hiçbir hizmet yılan hikayesine dönüştürülmemeli. Öngörülen sürede, hatta öncesinde bitirilmeli. Ancak memlekette bazen işler böyle yürümeyebiliyor. Burada da denetim ve yaptırım devreye sokulmalı.

12) Şehre birkaç tane çok katlı otopark yapılmalı. Yapılmış olanın da artık devreye sokulması lazım.

13) Şehirde büyük ve modern bir hayvan barınağı ve hayvan hastanesi yapılmalı. Maalesef iki üç yıldır sokağa salınmış olan köpekler öğrencilere ve insanlara rahat vermemekte, bazen de saldırı ve yaralamalara neden olmaktalar. Köpek ve kedilerin mutlaka oldukça büyük, geniş ve ferah bir barınağa kavuşturulması gerekir. Mahalle ve sokaklardaki başıboş hayvanlar toplanmalı, kısırlaştırımalı, aşıları ve sağlık kontrolleri yapılmalı. Dünyadaki ve ülkemizdeki bu ve buna benzer proje ve hizmetlerdeki iyi ve başarılı örnekler model alınmalı. Hizmetler " profesyonel" bir anlayışla yapılmalı.

14)Şehir içindeki ve ana arterler üzerindeki yarım kalmış inşaat ve yapılar tamamlanılmalı. Sıvasız veya boyasız tüm yapılar boyatılmalı. Kimsenin kent estetiğini bozmaya hakkı yok Bir kentte yaşamanın herkese, hepimize bazı ekonomik faturaları elbette olacaktır. Şehirde yaşamakla şehirli olunmaz. Şehir yaşamının gereklerine ve kurallarına uyulduğu zaman " şehirli" olunur.

15) Şehrin her mahallesine ve semtine büyük ve modern park yapılmalı. " Her mahalleye dev bir park" projesi ile şehrimize güzellik ve ferahlık kazandırılmalı.

16) Her mahalleye ve her semte geniş ve ferah " semt pazarı ( çarşamba pazarı) " alanı oluşturulmalı. Cadde ve sokaklar çarşamba pazarı için işgal edilmemeli. İnsanların yol ve ulaşım hakkına mani olunmamalı. Her semte , her mahalleye futbol sahası büyüklüğünde, tuvalet ve lavaboları, otopark sahası da olan " pazar yeri " oluşturulabilir.

17) Her mahalleye, her semte birer " taziye evi toplantı salonu" oluşturulabilir.
18) Tüm mahalle yolları sağlı sollu genişletilip asfaltlanmalı.

19) Van'ımıza bir "kent meydanı" kazandırılmalı.

20) Van' da ıslahı yapılmamış dere, kanal ve ark kalmamalı. Derelerin ve kanalların etrafı park şeklinde değerlendirilmeli. Kanal ve derelerin üstleri uygun yerlerde kapatılabilir.

21) Çarşılarımızda onlarca çocuk ve genç park ve kaldırımlarda, ulu orta yerlerde stand açıp sigara satmakta. Hem sigaraya özendiren, hem kenti kirleten , hem de yasalara göre suç olan bu manzaralara sin verilmelidir. Bunu ekmek parası diye görmezden gelmek ayrı bir garabettir. Zabıta ve kolluk güçleri yasalara göre vazifesini yapmalı ve bu manzaralardan Van'ı kurtarmalıdır.
22) Şehirde sanat ve zenaat öğreten,kalifiye insan yetiştiren, meslek edindiren kurslara ve merkezler e ağırlık verilmeli. Yetişmiş ve üreten bir toplum oluşturmak için projeler yapılmalıdır.

NOT: Bunlar ve bunlar gibi iş , hizmet ve projelerin maliyeti Sultangazi Köprüsü kadar etmez. Ama bir milyon insanın hayatını ve ekonomisini değiştirir. İstihdama yol açar. Ülke ekonomisine katma değer katar. Tüm yetkililerimizden bu önerilerimizi gündemlerine almalarını istirham ediyoruz. Tüm iyi çalışmalarda da başarılar dileriz.

Avatar
Kaleli bilo 2017-11-16 13:49:22

Dreams Paris life van gibi birsey olmuş yazdıklarıniz :)