Büyükşehir'den yıl içerisi'nde yaptığı sosyal çalışmalar

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, 2016 yılı içerisinden sosyal belediyecilik anlayışı ile sosyal hizmetler alanında önemli çalışmalar ve projeler hayata geçirdi.

Büyükşehir'den yıl içerisi'nde yaptığı sosyal çalışmalar

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, 2016 yılı içerisinden sosyal belediyecilik anlayışı ile sosyal hizmetler alanında önemli çalışmalar ve projeler hayata geçirdi.

Habervan Editör
Habervan Editör
14 Ekim 2016 Cuma 10:32
Büyükşehir'den yıl içerisi'nde yaptığı sosyal çalışmalar

'Süphan ve Seyrantepe Çocuk Yaşam Merkezi', 'Çocuk Koordinasyon Merkezi', 'Kent Gönüllüleri Projesi' ve 'Göç Koordinasyon Birimi' gibi birçok projeyi hayata geçiren belediye, dezavantajlı vatandaşlara yönelik de önemli sosyal projeleri yıl içerisinde başarıyla sonuçlandırdı.

Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışı ile kentte bulunan yoksullar ve engelliler başta olmak üzere birçok alanda yeni projeler hayatta geçirerek vatandaşların hizmetine sundu. Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı kentte sürdürdüğü çalışmalar kapsamında 'Süphan ve Seyrantepe Çocuk Yaşam Merkezi', 'Çocuk Koordinasyon Merkezi', 'Kent Gönüllüleri Projesi ve 'Göç Koordinasyon Birimi' gibi projeleri yıl içerisinde hayata geçirdi. Yapılan çalışmalar ile sosyal belediyecilik anlayışını hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, 2017 yılında da benzer çalışmalar ile hedeflediği projelerin hazırlık çalışmalarını yürütüyor.Süphan Çocuk Yaşam Merkezi hizmete başlıyor

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Çocuk ve Gençlik Şube Müdürlüğü tarafından Süphan Mahallesi’nde yapımına başlanılan ve 6-14 yaş grubundaki çocuklara yönelik faaliyet yürütecek olan çocuk yaşam merkezi tamamlandı. Kasım ayında dönem başı faaliyetlerine başlayacak olan çocuk yaşam merkezinde mahallede bulunan çocuklara yönelik sosyal kültürel eğitsel destek programları uygulanacak. Okul dışı zamanlarını değerlendirebilecekleri bir mekân ve çalışma merkezi olarak faaliyet yürütecek olan tesis ile çocukların karşılaşabilecekleri risklere karşıda faaliyetler yürütülecek. Yine çocuk yaşam merkezi çocukların, eğitsel, bilişsel, sportif, kültürel gelişimlerine olanak sağlayacak bir zemin oluşturacak.Seyrantepe Çocuk Yaşam Merkezi’nin çalışmalarına başlandı

Kentin Seyrantepe Mahallesi’nde bulunan ve ihalesi yapılarak, yüklenici firmaya devredilen merkezin çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi, merkezi 5000 m2 alan üzerine 3800 m2 kapalı alandan oluşturacak. Çocuk yaşam merkezinde içinde bulunduğu mahalle ve çevre mahallelerde bulunan çocuklara yönelik sosyal kültürel eğitsel destek programları uygulanacakken, çocukların okul dışı zamanlarını değerlendirebilecekleri bir mekân ve çalışma merkezi olarak hayata geçirilecek. Ayrıca merkezde, çocuk işçiliği ve madde bağımlılığına karşı da çalışmalar yürütülerek, 6 -14 yaş aralığındaki çocuklara yönelik bu anlamda hizmetler verilecek. Aynı anda 600 çocuğa hizmet verecek olan merkez, 2017 yılında faaliyete başlayacak.

Perperok yüzlerce öğrenciyi mezun etti

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Çocuk ve Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde açılan ve kentli çocuklara kendi anadilleri olan Kürtçe ile hizmet veren Perperok Kreş ve Gündüz Bakım Evi ilk yılda çok sayıda öğrenciyi mezun etti. 2015 yılında hizmet vermeye başlayan ve uluslararası standartlara uygun bir şekilde çalışmalarına devam eden kreş, kent halkının büyük bir ilgisi ile karşılandı. Profesyonel ve tamamen çocukların yüksek yararını gözeterek faaliyet yürüten kreş, 2016 yılında çok sayıda öğrenciyi mezun etti. Yeni eğitim ve öğretim yılına başlayan kreş, ayrıca çocuklar için ilk defa set halinde 10 hikâye kitabından oluşan 1000 adet çocuk hikâye kitabını da yayınladı.Çocuk Koordinasyon Merkezi ile çocukların sokaklarda çalışmalarının önüne geçilecek

Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlayışı kapsamında sürdürdüğü çalışmalar ile kentli çocuklara yönelik risk faktörleri asgariye düzeye indiriliyor. Bu kapsam da Büyükşehir Belediyesi Çocuk ve Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü, ‘Çocuk koordinasyon merkezi’ projesini hayata geçirdi. Büyükşehir Belediyesi, sokakta çalışan ve çalıştırılan çocuklara yönelik çalışma yaparak, sokakta çalışan çocukların karşılaşabilecekleri riskleri önlemeye yönelik faaliyetler yapmaya başladı. Proje kapsamında, ailelerle temasa geçen Büyükşehir Belediyesi, ailelere danışmanlık desteğinde bulunarak, çocukların sokaklarda çalışmasının önüne geçmeyi hedefliyor.

Kent Gönüllüleri Projesi

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Çocuk ve Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve belediye meclisinde kabul edilen proje ile ‘Kent gönülleri meclisi’ oluşturuldu. Meclis ile çalışmalara katılan gönüllüler yaşlılar, çocuklar ve yoksul vatandaşlara sosyal hizmet çalışmaları kapsamında yardımda bulunuyor. Proje kapsamında yüzlerce vatandaşa ulaşan gönüller tespit edilen çalışmalar kapsamında vatandaşlara hem danışmanlık hem de yardımlarda bulunmaya başladı.Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşlar için önemli çalışmalar yaptı

Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü ise 2016 yılı içerisinde önemli çalışmalar yaparak toplumda dezavantaj durumunda bulunan bireyler için hak temelli çalışmalar yaptı. Müdürlük 2016 yılı içerisinde engelli ulaşım araçları ile 454 bedensel engelli vatandaşın hastanelerde tedavilerinin yapılmasını sağladı. Yine engelli vatandaşların belediyenin otobüslerinden ücretsiz yararlanmaları için 644 engelli bireyin ücretsiz ulaşım kartını dağıtarak, engelli vatandaşların ulaşımdan ücretsiz bir şekilde yararlanmaları sağlanıldı. Müdürlük, engelli bireylerin ve ailelerinin psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunları saptanması ve sorunların çözümüne yönelik önemli bir çalışma başlatarak, kentte bulunan engellilere ait veritabanı oluşturmaya başladı. Belediye ayrıca sosyo-ekonomik durumu düşük bedensel engelli vatandaşlar 16 tekerlekli sandalye hediye etti.
Büyükşehir, 139 aileye ‘sosyal kart’ desteği sağladı

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, kent sınırları içerisinde ikamet eden ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan, doğal afetler nedeniyle muhtaç duruma düşen, olağanüstü bir felaket, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu ailelere önemli yardımlar yaptı. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından 2016 yardıma ihtiyacı olan 72 aileye nakdi yardım yaptı. Ayrıca 53 aileye düzenli ve 86 aileye ise tek seferlik olmak üzere toplam 139 aileye sosyal kart desteği yapıldı.

Aşevinden yüzlerce aileye sıcak yemek dağıtımı yapılıyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılı içerisinde kurulan ve açılışı yapılan aşevi ile belediye sınırları içerisinde ikamet eden ihtiyaç sahibi, yoksul, kimsesiz ve engelli kişiler ile şiddet mağduru olduğu tespit edilen kadınlara yönelik yapılan çalışmalar kapsamında 634 aileye her gün düzenli olarak üç öğün sıcak yemek servisi yapıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin önemli çalışmalarından birisi olan ve belediye aşevinde yapılan çorbalar her gün düzenli bir şekilde sabah 06.00–08.00 saatleri arasında şehrin belli noktalarında vatandaşlara dağıtımları sağlandı. Ücretsiz çorba ikramı olarak hayata geçirilen bu uygulama ile 2016 yılı içerisinde belirtilen noktalarda 200 bin kişiye çorba ikram edildi.

Prefabrik Kent Projesi

Van’a göç eden ailelerin belediyeye ait prefabrik evlere yerleştirilmesi ardından, ailelerin incelemeleri yapan belediye, ailelerin gıda, elektrik, su, ısınma, giyecek, yakacak, temizlik, sağlık gibi temel ihtiyaçlarını karşıladı. Prefabrik evlerde halen çok sayıda kişiyi barından belediye, bu ailelere gıda yardımının yanı sıra diğer tüm temel ihtiyaçlarını düzenli bir şekilde karşılıyor.

Göç Koordinasyon Birimi

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Yüksekova, Şırnak ve diğer illerden göç eden ailelerin tespiti ve ihtiyaçlarının karşılanması için Van Büyükşehir Belediyesi, İpekyolu Belediyesi, Edremit Belediyesi, Göç-Der ve Rojava Derneği’nin de içinde bulunduğu ‘Koordinasyon Birimi’ kurdu. 2016 yılında kurulan ve çalışmalarına başlayan birim, 18 meslek elemanı ile çalışmalarına devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, koordinasyon ortaklığı ile Van iline göç eden ailelere toplam olarak 9 bin 300 adet gıda kolisi yardımı, 184 aileye ev eşyası 11 aileye toplam 25 bin TL nakdi yardım yaptı. Ayrıca 56 aileye, anlaşmalı marketlerde geçerli olan ve vatandaşların kendi ihtiyaçlarına göre kullanabilecekleri tek kullanımlık 200 TL değerinde sosyal kartlar verdi. Yine Yüksekova ilçesinde, Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı Mobil Aşevi’nden günlük 10 bin ile 20 bin arasında değişen sıcak yemek dağıtım çalışması yapıldı. Birim, Yüksekova ilçesine geri dönen aileler için 1 tır ambalaj ve endüstriyel mutfak malzemeleri, 10 tır içme suyu, 10 adet 5 tonluk içme suyu deposu, 10 adet jeneratör ve 2 adet 18 ve 7 tonluk su tankerleri gönderdi. Ayrıca Cizreli aileler için ise onlarca tır gıda yardımı gönderildi.

 
Son Güncelleme: 14.10.2016 10:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.