Başbakan Binali Yıldırım'ın Van konuşmasının detayları

Başbakan Yıldırım, Beşyol Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde Van halkına hitap etti.

Başbakan Binali Yıldırım'ın Van konuşmasının detayları

Başbakan Yıldırım, Beşyol Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde Van halkına hitap etti.

Habervan Editör
Habervan Editör
01 Nisan 2017 Cumartesi 16:00
Başbakan Binali Yıldırım'ın Van konuşmasının detayları

VAN HABER - Başbakan Binali Yıldırım, "Herkes şunu bilsin ki o Kandil sönecek, Kandil'i söndüreceğiz. Terörün efendilerinin Kandil'ini mutlaka söndüreceğiz. Kardeşliğin, birliğin, beraberliğin rüzgarı o Kandil'i söndürecek." dedi.

Başbakan Yıldırım, Beşyol Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenindeki konuşmasına tüm Vanlıları selamlayarak başladı.

Yapımı tamamlanan eserlerin Van'a yakıştığını söyleyen Yıldırım, Vanlılara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını getirdiğini bildirdi.

Kendisinden önce bir konuşma yapan Ömer Faruk Danışman isimli öğrenci için, "O da benim artık danışmanım." ifadesini kullanan Yıldırım, Van ile gurur duyduklarını belirterek, "15 Temmuz'da 'Vanlıyım, şanlıyım, darbelere karşıyım' diye darbecilere darbe vuran, caddeleri gül bahçesine çeviren Van, sizleri bugün binlerce yıllık kardeşliğimizin samimiyetiyle selamlıyorum." diye konuştu.

"BU MİLLET BİR DAHA DARBELERLE İMTİHAN OLMASIN"

Van'ın ilçelerini tek tek sayarak selamlayan Yıldırım, "Yarın 2 Nisan. 2 Nisan Van'ın kurtuluşu, işgalin sona ermesi. Allah bir daha bu millete esaret yüzü göstermesin. Hürriyeti için 15 Temmuz'da destan yazan bu millet bir daha darbelerle imtihan olmasın, hainlere Rabbim fırsat vermesin." ifadesini kullandı.

BAŞBAKAN YILDIRIM, SÖZLERİNİ ŞÖYLE SÜRDÜRDÜ:

"Kim diyebilir 'Kırmızı sarı renkten, mavi yeşilden daha üstün?'. Bir bahçede bütün çicekler sadece kırmızı olsa demezler mi 'Bunun sarısı nerede?'. Tek renk çiçekten oluşan bahçeye bahçe denir mi? 'Gülü, nergisi, papatyası, yasemini nerede?' diye sormazlar mı? Yeşilin hangi tonuna, çiceğin, gülün hangi türüne kötü denir? Bahçe dediğin her renk, her çeşit çiceğin, her tondan yeşilin bulunduğu yerdir. O zaman işte bu bahçe gerçek bir bahçedir. İnsanlık ailesi ilahi takdirle aynı zenginliktedir, aynı çeşitliliktedir.

Kim diyebilir 'İnsanlık bahçesi tek ırktandır, tek renktendir?'. Kürt'ün Türk'ten, Laz'ın Çerkez'den üstün olduğunu kim söyleyebilir? Bir dilin, bir ırkın üstün, diğerinin değersiz olduğunu söylemek evvela ırkları, renkleri yaratan Cenabı Mevla'nın iradesine saygısızlık değil midir? Allah'ın yarattığını hor görmek değil midir? 'Her türlü ırkçılığı, ayrımcılığı ayaklarımın altına aldım' diyen Peygamber Efendimize hürmetsizlik değil mi? Biz Allah'tan, Peygamber'den böyle bildik, böyle inandık."

İNSANLARI "BİR TARAĞIN DİŞLERİ" GİBİ GÖRDÜKLERİNİ, BİR DİLİ, IRKI İNKAR ETMENİN İNSANLIK SUÇU OLDUĞUNU BİLDİKLERİNİ DİLE GETİREN YILDIRIM, ŞUNLARI KAYDETTİ:

"Bizi Adem ve Havva anamızdan yaratan Rabbime hamdolsun. Bizi kardeş kılan, Hazreti Peygamberimize ümmet kılan Rabbimize hamdolsun.

Dünya alem bilsin ki Türk de biziz, Kürt de biziz, Zaza da biziz, Laz da biziz, İzmir de biziz, Van da biziz. Kürtçe de bizim, Türkçe de bizim, Zazaca da bizim, Lazca da bizim. Bizler Alparslan'ın, Selahaddin Eyyubi'nin torunlarıyız. Ne diyor şair? 'Sen ve ben gözyaşıyla ıslanmış hamurdanız, rengimize baksınlar kandan ve çamurdanız'. Bizler hep birlikte aynı kıbleye yönelir, aynı camide saf tutarız, ilahi huzurda kıyama dururuz, Peygamberin ümmeti olmaktan şeref duyarız. Allah'ın birleştirdiğini ayıranlara hep karşı dururuz. Yeter ki oynanan oyunu görelim, oynanan oyunun farkına varalım. Herkes şunu bilsin ki o Kandil sönecek, Kandil'i söndüreceğiz. Terörün efendilerinin Kandil'ini mutlaka söndüreceğiz. Kardeşliğin, birliğin, beraberliğin rüzgarı o Kandil'i söndürecek."

Başbakan Binali Yıldırım, "Gün uyanık olma günüdür. Hileli tuzakları görme, ferasetli davranma günüdür. Şimdi bizi de 'Kürtler, Türkler' diye ayrıştırmak istiyorlar. Biliyorum ki Kürt kardeşlerim bu oyuna asla gelmez. Asil milletimiz hileli tuzaklarını başlarına geçirecek." dedi.

Başbakan Yıldırım, Beşyol Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenindeki konuşmasında, Van'ın ve Vanlıların her şeyin iyisine layık olduğunu belirterek, "Bu milletin evlatları iş, aş sahibi olsun istedik." ifadesini kullandı.

Yıldırım, Suriyeli bir 15 Temmuz gazisinin tanklara karşı neden yürüdüğü sorulduğunda, "Reis, 'meydanlara inin' dedi. Ben de vatansız kalmanın ne demek olduğunu bildiğim için meydanlara indim." cevabını verdiğini anlattı.

Esnaftan zorla para toplayanların, tehdit, şantaj ve haraçla milleti tehdit edenlerin kim olduğunu bildiklerini  vurgulayan Başbakan Yıldırım, birçok iş adamının yatırımlarını yarıda bırakıp, zarara uğradığını ve sermayenin, vatandaşların göç etmek zorunda kaldığını bildirdi.

YILDIRIM, ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

"Unutmayın, asla unutmayın devletin şefkatli eli, yardımı ve desteği hep sizinle beraber olacak. Ancak demir yumruğu da teröristin, sizin hayatınızı zorlaştıranların tepesinde patlayacak. Güvenlik güçlerimiz, yabancı istihbarat servislerinin tetikçiliğini yapan teröristleri kaçtıkları yere kadar kovalayacak, bulundukları delikte etkisiz hale getirecek. Onlara sadece Van'ı değil, sadece Türkiye'yi değil, dünyayı dar edeceğiz, dünyayı. Biz Menderes'iz, biz Özal'ız, vesayete rağmen iktidara giden Necmettin Erbakan'ız, biz, 'dostun eli gönüllerdir gönüller yapmaya geldik' diyenlerdeniz. Biz aynı inanç denetimini paylaşan Ahmed-i Hani'yiz, aynı ezgilerle yürek tellerimize dokunan Şivan Perver'iz, Ahmet Kaya'yız. 'Halepçe, Bosna, Filistin' denince bizim içimiz yanar. Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş'ız, Kemal Tahir'iz, Necip Fazıl'ız, Nazım Hikmet'iz. Olduğu gibi görünen, göründüğü gibi olan kardeşiz biriz, beraberiz."

Başbakan Binali Yıldırım, 2011'deki Van depreminde hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek, "Medeniyet şehri Van Kudüs'ün Halep'in, Kerkük'ün, Saraybosna'nın, Arakan'ın kardeşi Van. İşte Van ayakta. 16 Nisan'a hazır mı? Okçu tepesi hazır mı? Van işi bitirmiş, Van 'evet' diyor." dedi.

YILDIRIM, KONUŞMASINA ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

"Onlara bu toprakları dar edeceğiz. Onlar bu ülkenin başının belası olmaktan çıkacak. AK Parti eski Türkiye alışkanlıklarını değiştirirken Van'la Urfa'yla Mardin'le Bitlis'le Şırnak'la Hakkari'yle kucaklaşırken kan ve gözyaşı siyaseti yapanlar rahatsız oldu. Kimsenin söylemediğini söyleyen, kimsenin yapmadığını yapan, aklıyla ve yüreğiyle hareket eden bir lider çıktı, elini Van'a uzattı. Vanlı da onun elini tuttu. O elin sahibi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır."

"BUNLAR AŞIMIZA, EKMEĞİMİZE GÖZ KOYANLARDIR"

AK Parti'nin bölge insanının yaralarını sararken, karanlık odakların kirli emellerine, karanlık gündemlerine devam ettiğini belirten Yıldırım, "Büyük şair Ahmet Arif kardeşliğimize kasteden bu alçaklara ne güzel söylemiş. 'Bunlar engerekler ve çıyanlardır, bunlar aşımıza, ekmeğimize göz koyanlardır.' Gün uyanık olma günüdür. Hileli tuzakları görme, ferasetli davranma günüdür." ifadesini kullandı.

Vaktiyle Cezayir'de halkı bölmek parçalamak için insanların "Berberiler" ve "Yerliler" diye ikiye ayrıldığını hatırlatan Yıldırım, şunları söyledi:

"Şimdi bizi de 'Kürtler, Türkler' diye ayrıştırmak istiyorlar. Biliyorum ki Kürt kardeşlerim bu oyuna asla gelmez. Asil milletimiz hileli tuzaklarını başlarına geçirecek. Bizleri ayrıştırmaya çalışacaklara gereken dersi Van verecek mi? Verecek misiniz? Türkiye AK Parti ile geliştikçe, bunların dengesi şaştı, feleği şaştı. Eski Türkiye siyasetinin çare bulamayan kafaları bugün üstümüze geliyor. Ama Van ve Vanlılarla olan hukukumuzu, kardeşliğimizi bunların oyunlarını bozar mı?

Van, Gezi olaylarında hep devletiyle beraberdi. Van 17-25 kumpasında bizimle beraberdi. Van 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi gecesi burada nöbetteydi. Okçular tepesinde gece gündüz bir ay nöbet tuttunuz. Van Pensilvanya'daki ihanet şebekesine, hendeklerle geleceğimizi karartmak isteyen bölücülere karşı 16 Nisan'da gereken cevabı verecek misin? Sandıklara giderek, binlerce yıllık kardeşliğimizi daha da güçlendirmeye var mısın? Kardeşliğimiz için birlik beraberliğimiz için Suriyeli, Filistinli, Iraklı, Arakanlı, Somalili, Doğu Türkistanlı mazlumlar için çocuklar yetim büyümesin diye, demokrasi için birlikte Türkiye olmak için işte duyun dünya duysun Vanla biriz, beraberiz, iriyiz, diriyiz, birlikte Türkiyeyiz."

“ALLAH'IN İZNİYLE 16 NİSAN'DA GÜÇLÜ BİR 'EVET' TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜ AÇACAK”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Allah'ın izniyle 16 Nisan'da güçlü bir 'evet' Türkiye'nin önünü açacak." dedi.

Van'ın Beşyol Meydanı'nda düzenlenen, Başbakan Binali Yıldırım'ın katıldığı toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Şimşek, alana gelen vatandaşları Türkçe ve Kürtçe selamlayarak, "Bugün Van ayrı güzel. Allah'ın izniyle 16 Nisan'da güçlü bir 'evet' Türkiye'nin önünü açacak." ifadesini kullandı.

Şimşek, Kürtçe yaptığı konuşmada, "Binlerce kez 'evet.' Kardeşliğimiz, birliğimiz ve istikrarımız için binlerce kez 'evet'." diye konuştu.

"SİZE HİZMET ETMEK EN BÜYÜK ŞEREFTİR"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise Doğu Anadolu’nun incisi Van'ın çok kıymetli bir şehir olduğunu söyledi.

"Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın talimatıyla Van’a yaptığımız sağlık hizmetlerini inşallah katlayarak önümüzdeki yıllarda da devam ettireceğiz." diyen Bakan Akdağ, şunları kaydetti:

"Acı günler geçirdik ama o acı günlerden sonra hep hükümet olarak Van'ımızın yanında durduk. 2002 yılında AK Parti iktidara geldiğinde Van'da sağlık alanında çalışan sadece bin 900 kişi vardı. Bugün bu sayısı 8 bin oldu. Bu güzel şehre helal olsun. Sizin bu güzelliğinize bu hizmetler yakışır. Şehrimizde 2 mükemmel hastane yaptık. Üniversite hastanesini tamamladık. Şimdi şehre yapılacak mükemmel fizik tedavi ve psikiyatri hastanesi var. İnşallah önümüzdeki 2-3 yılda bunları tamamlayacağız. Bizim için size hizmet etmek en büyük şereftir."

"HİÇBİR İL İÇİN BÖYLE ÖZEL KARARLAR ÇIKARILMAZ"

AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay da Van'da bugün önemli hizmetlerin açılışını yaptıklarını belirtti.

Hükümetin Van'da bütün alanlarda önemli hizmetler gerçekleştirdiğini anlatan Atalay, şöyle konuştu:

"1,5 milyar lira olan yatırımların açılışını yapacağız. Hükümetimiz son altı ayda Van'a özel iki Bakanlar Kurulu kararı çıkardı. Hiçbir il için böyle özel kararlar çıkarılmaz. Çevre yolu tıkanmıştı. Belediye engelliyordu. Ama biz 'yolların kıralı' diyoruz o da 'yolların kıralı değil kuralı olur' der. Belediye engelini kaldırmak için Bakanlar Kurulu ile yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verildi. Çevre yolu şimdi çok hızlı devam ediyor. Sayın Başbakanım, çevre yolumuzun çok hızlı bitirilmesini istiyoruz. Çevre yolunun bitmesiyle şehir içi trafiği rahatlayacak. Van'ın bütün konularında Başbakanımız, hükümetimiz çok duyarlıdır. Van bu defa büyük bir sürpriz yapacaktır."

AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve hükümetin depremde yaptıklarını unutmadıklarını dile getirdi.

Kayatürk, "Tüm teşkilatlarımız, eski vekillerimiz, dava adamlarımız, partililerimiz tüm halkımız çok güçlü bir 'evet' diyecek ve üzerine düşeni yapacak." diye konuştu.

 VAN VALİSİ TAŞYAPAN

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İbrahim Taşyapan da kentteki kamu yatırımları hakkında bilgi verdi.

Van'da bir çok projenin hayata geçirildiğini anlatan Taşyapan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sayın Başbakanım, son 15 yılda hemen tüm hükümetlerde yer alarak Türkiye'mizin her köşesinde büyük eserlere imza attınız. Bu yerlerin önde gelenlerinden biri de Van şehridir. Gerek ulaştırmada gerek haberleşmede gerek denizcilikte ilimiz çok güzel hizmetlere kavuşmuştur. Etrafımızdaki illere bağlanan yolların tamamı çift yol oldu. Hava alanı terminali genişledi ve moderniz edildi. İlimizin her yanı fiber optik kablolarla donatıldı. Kuskunkıran tünelinin ne anlama geldiğini en iyi Tatvan yolunu kullanan Vanlı hemşehrilerimiz bilir. Van Denizi'nde ise taşımayı 10 katına çıkaracak, Türkiye'nin en büyük taşıma gemileri yine sizin eserinizdir."

TAŞYAPAN, VAN'IN YAKIN GEÇMİŞTE ACI GÜNLER YAŞADIĞINI ANIMSATARAK, ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

"Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığındaki hükümetler ve onun değerli bakanları depremin ilk saatlerinden itibaren adeta şehrimize kamp kurarak şehrimizi yeniden inşa ettiler. Kadirşinas Van halkı bunu hiçbir zaman unutmayacaktır. 27 bin konut, okullar, hastahaneler, iş yerleri, camiler, sosyal donatılar, hayvan barınakları tüm Van'a yayıldı. Türkiye'nin ilk akıllı hastanesi ilimizde açıldı. Üniversitelerimiz adeta yeniden yapıldı. Saymakla bitmez hizmetleriniz nedeniyle Van halkı adına şükranlarımı sunuyorum. Son iki yıllık süreçte terör ve teröristlerle mücadelede devletin ve milletin yanında yer alarak gerçek düşüncesini ve tavrını gösterdiği gibi, bundan sonraki süreçte de ülkemizin birliğine, beraberliğine ve kardeşliğine katkı vermekte Vanlılar, her zaman bizim yanımızda yer alacağına inanıyorum."

Bu arada ilkokul 5. sınıf öğrencisi Ömer Faruk Danışman da Başbakan Binali Yıldırım'dan platformda konuşmak için izin istedi.

Başbakan Yıldırım'ın izin vermesi üzerine Danışman kısa bir konuşma yaptı.

Son Güncelleme: 01.04.2017 17:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.