Bakan Soylu Van'da konuştu: 15 bin kişi istihdam edilecek

Cazibe merkezleri kapsamında 23 ile yatırım geleceğini belirten Bakan Soylu, "Van da bu kapsamda 15 bin 242 evladımız istihdam edilecek." dedi.

Bakan Soylu Van'da konuştu: 15 bin kişi istihdam edilecek

Cazibe merkezleri kapsamında 23 ile yatırım geleceğini belirten Bakan Soylu, "Van da bu kapsamda 15 bin 242 evladımız istihdam edilecek." dedi.

Habervan Editör
Habervan Editör
22 Mart 2017 Çarşamba 18:12
Bakan Soylu Van'da konuştu: 15 bin kişi istihdam edilecek

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, Van'ın Erciş ilçesinde yaptığı konuşmada, "PKK'yı bu topraklardan söküp atacağız" dedi.Uçakla Van'a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, helikopterle Erciş İlçesi'ne geçti. Bakan Soylu, buradan ilçe seçim bürosunun bulunduğu Van Yolu Caddesi'nde toplanan vatandaşlara kar yağışı altında hitap etti. Bakan Soylu, "Çok sıkıntılı dönemler geçirdik. Çok dertler için içimize ağladık. Memleketimizin her kesimine acılar yaşattılar. Birlik, beraberlik içinde yarınlara ulaşmamamız için her birimize travma yaşattılar. Bu ülkede hepimizi terbiye etmek istediler. Başbakanını astılar. Mezhep ayrımı yaptılar. Bizi etnik kökenler üzerinden, Kürt, Türk diye ayırmaya çalıştılar. Ülkenin birlik ve beraberliğini zayıflatmak istediler. Yeter ki güçlü, ayaklarının üzerinde duran Türkiye olmasın dediler. Topraklar, yerler şahit olsun. Allah, şahit olsun ki bizi Kürt kardeşlerimizden ayıramayacaklar. 15 Temmuz'da aynı şeyi ortaya koydular. O maşanın talimatıyla birlikte, helikopter, tanklar, uçaklarla milletimizi terbiye etmek istediler. Bu ülkeyi ayağa kaldırmamak için türlü türlü tezgahlar, tuzaklar ortaya koymaya çalıştılar. Bu milletin cevabı tektir. Şiddetle, silahla zorluklarla değil, oylarıyla demokrasiyle cevap veriyor. 16 Nisan'da referandumda bizi terbiye etmeye bu millet cevap verecek. Bizi bölemediniz, parçalayamadınız. Gümbür gümbür geliyoruz" dedi.

ÖZERKLİK İLAN EDİN DE BOYUNUZUN ÖLÇÜSÜNÜ ALALIM

Bölgede PKK'yı temizleyip atacaklarını belirten Bakan Soylu, "Bir partinin temsilcileri oy için anne, babaları tehdit ettiler. Biri 'Türkiye'yi tükürükle boğacağız' dedi. Bu ülkenin birliği üzerinde kimseye oyun oynatmayız. Yıllardır çocuklarımızı işsiz bıraktılar. Terörün önünü açtılar. Terörden dolayı yatırım gelmiyor. Bunlar biz siyaset yapacağız dediler. Oy istediler. Sonra istismar ettiler, kandırdılar. 7 Haziran'dan sonra dedilerki 'biz özerklik ilan edeceğiz' dediler. Nusaybin'de, Kızıltepe'de, Cizre'de. Kalbinde cesaret varsa bir yerde özerklik ilan edeceğiz de de alalım boyunun ölçüsünü. Bu PKK'ya gerekli dersi vereceğiz. PKK'yı bu topraklardan silip atacağız. Bu ülkede sessiz devrim var. Tahammül edemiyorlar. Biz kardeşiz. Bu topraklarda birlikte ebediyen yaşayacağız. Teröre biraz gem vurduk. Sadece teröristle mücadele etmiyoruz. Gabar'da, Cudi'de, Besler Dereler'de Türkiye'nin her noktasında biz varız" dedi.

15 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI

Cazibe merkezleri kapsamında 23 ile yatırım geleceğini belirten Bakan Soylu, "Van da bu kapsamda 15 bin 242 evladımız istihdam edilecek. Özel setktörün gelmesiyle iş sahibi olacak. Terörü tasfiye ettikçe iş, aş açılacak. Gençler her ilde iş bulacak. Terörü def edeceğiz. Ekonomik ve sosyal politikalar üreteceğiz. Biz meclise gidip oturamıyoruz. Gece 4'e kadar çalışıyoruz. Biz vatandaşlarımızla bir araya gelmezsek ülkeyi PKK, FETÖ yönetecek. Artık o günler geçti. Meclis güçlü olacak. Dünya bize tahakküm etmek istedi. Onlara fırsat vermedik. Artık, milletin iktidarı olacak. Milletin yargısı, meclisi olacak. Gençlerin milletvekili olmasını istemiyorlar. Türkiye'nin büyümesini istemiyorlar. Ülkenin genç enerjisini ülkenin içerisine yansımasını istemiyorlar. Şimdi Almanya, Hollanda devreye giriyor. 16 Nisan'da bu millet hepinizi sandığa gömecek. Biz 300 yıldır gerileme dönemi yaşıyorduk. 14 yıldır sıçrama yaşadık. Şimdi tam fırsattır. Biz kendi aracımızı, otobüsümüzü, uçağımızı yapacağız. Dünyanın ilk 10 büyük ülkesi olacağız" dedi.

Konuşmasını ardından Bakan Soylu, beraberindekilerle birlikte açılış kurdelesini kesti. Bakan Soylu'ya Ak Parti İlçe Başkanı Adnan Aydın; kilim, Bölgesel Amatör Lige çıkan Erciş Belediye Spor'un forması ve ilçede yaşayan Kırgızlar tarafından kalpak takımı hediye edildi.

MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van'da bir otelde muhtarlarla bir araya geldi. Burada konuşan Soylu, "Kandil'dekilere buradan sesleniyorum. Siz Türkiye'nin anayasasıyla kafanızı yoracağınıza canınızı nasıl kurtaracaksınız ona bakın. Orada it gibi ulumayı bırakın, milletin başına yıllardan beri sardığınız alçak ayrılık tohumlarının bedelini nasıl ödeyeceksiniz, sıçan gibi nereye kaçacaksınız, canınızı nasıl kurtaracaksınız ona bakın. Yıllardan beri bu ülkenin üzerinde, ensesinde boza pişirmeye çalıştılar. En güzel günlerimiz Gezi olaylarından önceydi. IMF'ye borç bitirilmiş. Faizler yüzde 4'e indi. Cumhurbaşkanımız demişti ki 'IMF'ye borç bitti, isterlerse onlara 5 milyar dolar borç verebiliriz' dedi. Bizi birbirimize düşürmeye çalıştılar. Kepenklerin kapatıldığı, kargaşanın olduğu, bir takım bez parçalarıyla birlikte milletin ne zaman bitecek sorularının kafalarını karıncalandırdığı bir tablo olmasını istediler. Barış dediler milleti kandırdılar. Maskeleri düştükten sonra millet bunları gördü. Biz büyük bir medeniyetiz. Bizim medeniyetimiz her yerde büyük bir medeniyettir. Milletimiz de öyledir. Biz batı ülkelerine benzemeyiz. Ocağımıza biri geldiğinde kelle, para, menfaat hesabı yapmayız" dedi.

'BELEDİYE BAŞKANI 550 GÜN YERİNE UĞRAMAMIŞ'

6-7 ekim olaylarında vandalizm ve vahşeti ortaya koyarak milletin birbirine selam vermesinin bile engellenmek istendiğini söyleyen Soylu, "Efendi biziz dediler. İstersek sizi darmadağın yapacak paketleri devreye sokarız" diyenlere milletin en güzel cevabı sandıklarda oylarıyla verdiğini söyledi. 7 Haziran seçimlerine Van'da musluklarda akıtılan kanlarla, okullara gönderilen adamlarla ailelerin çocuklar üzerinden tehdit edildiği olaylarla, evlere gönderilen pusulalarla gittiklerini anlatan Bakan Soylu, şöyle konuştu:

"Bu ülkenin İçişleri Bakanıyım. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın talimatları nettir. Ben de bir babayım. Bu ülkede 13 yaşındaki kız çocuklarını annelerinin kucağından alarak zorla dağa götürenlerden hesap sormazsam alçağım ve namerdim. O çocuğun yeri anne ve babasının yanıdır, okuldur. Ülkeye huzuru, birliği, beraberliği getirebiliriz. Milletten nasıl oy aldıklarını iyi biliyoruz. 'Bir daha silaha el uzatmayacağız' dediler. 'Hizmet getireceğiz bunu, şunu yapacağız' dediler. Bir belediye başkanı düşünün ki, Mart 2014'ten itibaren 550 gün yerine uğramamış. Buna hesap sormazsak nasıl hükümetiz ? Nasıl milletin hakkını hukukunu koruyacağız ? Kim yönetmiş, Kandil'den görev verilen adam yönetmiş. Millet Kandil'deki adamı mı yoksa oraya ismi yazılanı mı seçti ? Soyup soğana çevirdiler, belediyelerden dağa para gönderdiler. Çalışanların alnının terini kestiler. Arabalarıyla silah, mühimmat taşıdılar. Ne yapmalıydık yani. Devam edin mi demeliydik. Bu ülkede bir tek milletin ve milli iradenin borusu öter. Biz onun gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz."

'BUNLAR ÜLKEYİ KAOSA GÖTÜRÜR'

Bakan Soylu, KHK ile görevlendirme yapılan belediyelerin 5 ayda önemli hizmetler yaptığını, yolları, okulların çevresini mezarlıkları güzelleştirdiğini söyledi. Bakan Soylu, tarumar ettikleri Cizre'nin yeniden inşa edildiğini ve devletin terörle mücadele ettiği en güçlü dönemlerden birinin yaşandığını belirterek, "Bu terör örgütünü yerin yedi kat dibine sokacağız, kimsenin şüphesi olmasın" dedi. Askerin, jandarmanın, korucuların, polislerin bu konuda çok kararlı olduğunu, milletin başına musallat olan bu beladan ülkeyi kurtaracaklarını anlatan Bakan Soylu, şöyle devam etti:

"6 tane insansız hava uçağımızı ikisi silahlı, terör örgütünün ödü kopuyor onlardan bakanlığımızın envanterine koyduk. Bölgede herkesin yarınlara bakışı değişti. Biz hükumet olarak sadece bina, hastane, üniversite yapmadık, insanların gönüllerini birleştirdik. Özerklik ilan edecektin, et bakalım. Nusaybin, Cizre orada duruyor. Bir tarafta terör örgütü, bir tarafta da milleti, yaptığı işi bilmeyen bir ana muhalefet partisi var. Bunlar ülkeyi kaosa, uçuruma götürürler. Neden gelmiyorlar bölgeye. Kürt kardeşlerimin derdini dinlemekle ilgili bir sorunun yok mu senin? Yok."

'BU DEĞİŞİKLİĞİ HAYATA GEÇİRMEMİZ GEREKİYOR'

AK Parti olarak oy oranlarını yüzde 34'ten 51'e çıkardıklarını bunu hizmet yaparak gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Soylu, "Biz, büyük bir ülke olmaya talibiz. Ve bunu bu coğrafyada gerçekleştireceğiz. Güçlü meclis olacak. Güçlü meclis kanun çıkaracak. Darbe olmayacağı için, koalisyon olur mu olmaz mı? denmeyeceği için yoluna 5 yıl devam edecek. Geleceğe ait bu gri havadan ülkeyi çıkararak güneşli günlere doğru gitmesini sağlayacak, bu değişikliği hayata geçirmemiz gerekiyor. Gençler milletvekili olmasın diyorlar. Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda, 15 Temmuz'da şehit olsun ama mecliste olmasın diyorlar. Bu ülkede yıllarca başörtülüler temsil edilmedi kaybeden millet oldu. Orası milletin meclisidir. Orada herkes kendini görmelidir. Gençlerin mecliste olması, 18 madde içinde Türkiye için en avantajlı maddelerden biridir. Avrupa Birliği son demlerini yaşıyor. Biz de 300 yıldır ilk kez yükselme dönemindeyiz. 3 bin dolardan 11 bin dolara çıkan bir ülkeyiz. Bu sistem 21'inci asrın başında bizde olsa 25 bin dolara yükselmiştik. Eğer biz bunu gerçekleştirmek istiyorsak, bunu Recep Tayyip Erdoğan'la yapabiliriz. Başka kimseyle yapamayız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu sistemi oturtur nasıl yürüyeceğini millete gösterir, sonra sistem devam eder. Atacağınız her oy terörün tasfiyesi demektir. Birliğin ve beraberliğin göstergesidir"dedi.

Konuşmanın ardından toplantıya katılan muhtarlar, taleplerini yazılı olduğu kağıtları ve dosyaları Bakan Soylu'ya verdi. 

Son Güncelleme: 22.03.2017 18:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.