banner257

Son iki asırdır insanoğlu biz duygusu Modun’dan ben duygusu Modun’a geçti. Yanlışları, ahlaksızları, haksızlıkları yanı başında, yakınında, gördüğünde ve anlatılanları duyduğunda tepkisizleşti. Çünkü benleşti. Kötülükler sokaklarda dolaşırken, fitne yayarken vicdanlarımız uyudu. Bundan dolayıdır ki mücadele ruhumuzda kalmadı. Burada mücadele ruhunun altını çizmek istiyorum. Bugün insanlar mücadeleden korktuğu için haklı oldukları halde dahi yanlışa ses çıkaramıyor, hakkını savunamıyor. Bu mücadele de ki  eksikliğimiz halen bile birçok alandaki geriliğimizin sebebidir. Bu nedenle mücadele ruhunu canlandırarak körelmiş vicdanları hayata kazandırmanın vakti gelmiştir. Bu mücadele şahıslar üzerinden değil ortak akıl ve mutabakatla yürütülecektir. Vicdanlı olanlar şuan azınlıktadır. Kazanabilmelerinde tereddüt yoktur. Çünkü bu ortak amacın ürünüdür. Hiç ortak amaç olmasa Hz. İbrahim’in yakmak isteyen ateşe karınca o hacmiyle su taşır mıydı? Bedir’de Üç yüz kişi bin kişiye galip gelebilir miydi?  İşte ortak amaç ve aklın gücü zaferin besleyicisidir. Bireyci(benleşen) toplumu parçalayıp kaynaşan bir toplum haline getiren bir sistemin planlayıcısıdır. Uyumuş vicdanları uyandıran alarmdır.

         Bir toplumda adaletsizliklere, vicdansızlıklara karşı koyabilmek için şahısların düşünceleri etrafında toplanmak mücadele ruhunu zayıflatacaktır. Aynı ideolojilerin toplumları böldüğü gibi vicdanlıları da gruplaştıracaktır. Onun için ortak amaç ve akıl mecburidir. Dünyada insanlar tarafından oluşturulan eşitsizlikleri kapatmak için birçok Sivil toplum kuruluşları kuruldu.  Çoğu uluslar arası siyasetin ve bağlı olduğu devletin desteğini aldı. Ve birçok insan bunlara üye oldu. Ama hiçbir şekilde mazlumun çağrısına ses veremedi. Zalimin zulmünü engelleyemedi. İşte biz ortak amaç hedefleyenlerin bunlardan farkı ; inanç, bilinç ve mücadeledir. İnanç zafere ulaşmada ki kararlılıktır. Sabır ile harmanlaşmış galibiyete inanılmış umuttur. Bilinç her türlü fesad ve fitnenin hareketlerini önceden tahmin etmektir. Farkındalıktır. Amaç için çalışan aklı besleyen nimettir. Planlaşmış şeyleri uygulayan mekanizmadır. Mücadele de inanç ve bilinç karışımıdır. Karşı koyabilmektir. Korkunun olmadığı haykırıştır.

               Adalet, vicdan, merhamet, birlik, ahlak, sükut bunlar tüm dünyayı ilgilendiren konulardır. Telaffuzları  yazılışları farklı olabilir ama  anlamları ve insana hitap şekli aynıdır. Ortak amacı tetikleyen insanlardır. Ortak amacın belirli bir dili ve vatanı yoktur. Toprağı merhamet , kökü akıl, gövdesi ahlak, suyu vicdan ve güneşi adalettir. Bunun için ortak amaç bir ulusun değil uluslar üstü bir topluluğun şerre karşı savaşıdır. Bunu bilerek ortak amaca hizmet edenler sayesinde  dünyaya karabasan gibi çöken kötülüğün gafletinden kurtulacaktır. Ortak amaç sistematiktir. Kişinin tek başına anlatmadıklarını, duyuramadığı, gücünün yetmediği şeylerde yardımına yetişecektir. Bugün dini açıdan baktığımız da dahi bize bir şey emrediliyor : Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten sakınan bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa  erenler onlardır. (Ali  İmran -104)  bugün eğer tüm dünyanın kötüleri birlik olmuşsa bizler neden bunlarla mücadele etmek için birleşmeyelim ki . Amacımız belli iyiliği  yayan , haksızlıkları engelleyen, adaletli olan ve adaleti savunan, merhametli olan vicdanı rahat olan ortak amaçlı bir dünya düzeni kurmak için çalışacağız. Onun için  biz onun bunun değil bu amacın adamı olacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Resul Torun 2018-11-20 20:32:51

Kardeşim diline sağlık. Aynı payda da birleşen, aynı duygu ve düşüncelere sahip, hür ve idealist bir nesle selam olsun...